Az amerikai védelmi minisztérium az új iraki stratégia keretében első lépésben 8-9 ezer fős csapaterősítést javasol egy lehetőségként George Bush elnöknek. Névtelenséget kérő illetékesek a Pentagonból csütörtökön közölték: a csapaterősítés javarészt Bagdad védelmét szolgálná; pótlólag két dandárt, durván hétezer katonát vezényelnének a fővárosba, illetve további két tengerészgyalogos-zászlóalj kerülne a szunnita arab lázadás tűzfészkébe, a nyugati al-Anbár tartományba.
Miközben a legtöbb elemző azt fontolgatja, milyen irányt kíván szabni az elnök az amerikai Irak-politikának, a The Christian Science Monitor szinte eldöntöttnek tekinti az amerikai csapatok létszámának átmeneti növelését. Csakhogy a Bush-kormány elkésett ezzel a lépéssel - értékelte a konzervatív újság. A tekintélyes bostoni napilap szerint Irakot már valószínűleg semmi sem menti meg a több részre tagolódástól, aminek nyomán fel fognak erősödni az erőszakos etnikai tisztogatások. Az amerikai csapaterősítés legfeljebb elodázhatja az arab állam szétesését.
Michael OÍHanlon, egy neves washingtoni agytröszt, a Brookings Intézet külpolitikai szakértője azt tanácsolja a Bush-kormánynak: leginkább azzal javíthat a helyzeten, ha segít az irakiaknak áttelepülni azokba az országrészekbe, ahol nagyobb biztonságban érezhetik magukat. Erre a fajta rendezési közreműködésre már volt példa; az Egyesült Államok hasonlóan cselekedett Boszniában is. A kutató úgy látja, hogy a boszniai megoldás alkalmazása minden olyan politikánál jobb, amely a jelenlegi törekvésekre hasonlít, mivel a bagdadi egységkormány megteremtésének célja kudarcot vallott. A kérdés most már az, milyen elv alapján osszák fel Irakot; a döntő tényező valószínűleg az olajkincs elhelyezkedése lesz - mutatott rá.
OÍHanlon szerint a lakosság áttelepítésével meg lehetne akadályozni a balkáni típusú etnikai mészárlások kiteljesedését. A felekezetközi harcok miatt havonta 100 ezren hagyják el lakhelyüket. A Brookings szakértője úgy értékelte, hogy a lehetséges bosszútisztogatások egynegyede-egyharmada már végbement. Mint a The Christian Science Monitor megjegyezte, a lakosság áttelepítése sok washingtoni kormányzati tisztségviselő számára azonban tabu, a Bush-adminisztráció ugyanis egységes, nem pedig szétszabdalt Irakot akar látni.
MTI -fidesz.hu