A magyar családok 37 százaléka helyzetének enyhe romlását érzi, további 16 százalékuk "jelentős mértékű lecsúszásról" számolt be -derül ki az Ecostat 2006 harmadik negyedévi konjunktúra értékeléséből. Érdekes, hogy a várakozások az utolsó negyedévben egy kicsivel így is magasabbak voltak az előző időszakban vizsgáltnál, amit a jelentés készítői azzal magyaráznak, hogy a megszorító intézkedések első sokkján már túl van a lakosság.
A háztartások átlagos havi nettó jövedelme 2006 utolsó negyedévében 177 362 forint, az egy főre jutó nettó háztartási jövedelem 65 481 forint volt. Az egyes jövedelmi rétegek között továbbra is nagy a különbség, a legfelső jövedelmi ötöd egy főre jutó nettó háztartási jövedelme csaknem ötszöröse volt a legszegényebb ötödének - olvasható az Ecostat jelentésében.
A polarizálódás szélsőségességét jelzi, hogy míg a második és harmadik, valamint a harmadik és negyedik jövedelmi ötöd egy főre eső átlagos nettó háztartási jövedelme között körülbelül harminc százalék a különbség, addig ugyanez az arány az első és második, valamint a negyedik és ötödik ötöd között csaknem 70 százalék.
A háztartások 57 százaléka anyagi helyzetét közepesnek, 22 százalék rossznak, további négy százalékuk nagyon rossznak minősítette, míg 15 százaléknyi válaszadó úgy véli, jó körülmények között él.
A háztartások jövőbeli pénzügyi helyzetüket nem látják túl kedvezően, a harmadik negyedévi értékekhez képest azonban javult a helyzet. A vélekedések 100-fokú skálára transzformált átlaga jelenleg 28 pont, ami kedvezőbb az augusztusinál (24 pont). A családok túlnyomó többsége, bő hattizede tart attól, hogy háztartásának pénzügyi helyzete egy év múlva rosszabb lesz, mint a jelenlegi. 32 százalékuk mérsékelt, 29 százalékuk jelentős visszaesésére számít. A háztartások egytizede bízik helyzete javulásában. Kétszer ennyien vannak azok, akik nem számítanak változásra.
Ecostat/hirszerzo.hu - fidesz.hu