Este nyolc órától nem érkezik Magyarországra orosz olaj a Barátság-vezetéken - tudta meg a Népszabadság Online megbízható forrásból.
A lap úgy tudja, hogy a Mol hamarosan közleményt ad ki az ügyben. A szállítás annak nyomán áll le, hogy a fehérorosz vezetéküzemeltető nem pumpál olajat a Barátságba Németország és Lengyelország, valamint Ukrajna irányába.
Az utóbbi vezetékszakaszon kapja az olajat a Mol is, ebből elégíti ki a szlovák és magyar igényeket. Úgy tudjuk, az ügyben hamarosan közleményt ad ki a Mol, a gazdasági tárca pedig egyeztetést hívott össze délutánra. Úgy tudjuk, hogy a magyar Külügyminisztérium az ügy kapcsán délután behivatta az orosz és fehérorosz nagykövetet.
Fehéroroszország szombattól fogva több mint 79 ezer tonnát vett ki jogellenesen a Barátság (Druzsba) vezetékből, amelyen kizárólag az európai (köztük a magyar) fogyasztóknak szánt orosz olaj áramlik - hangoztatta a Transnyeft vezérigazgatója hétfőn. Csak az elmúlt 24 órában 900 tonnát vettek el a Druzsbából - toldotta meg Szemjon Vajnstok. Mindamellett a fehérorosz külügyminisztérium tagadta Minszk vétkességét a fennakadásokban.
"A Druzsba fehéroroszországi szakaszának bejáratánál nem a fehérorosz fél hibájából csökkent a nyomás" - közölte a tárca szóvivője az Interfax szerint. Előzőleg a Homeltransneft fehérorosz vezetéküzemeltető egy illetékese azt mondta az orosz hírügynökségnek, hogy a Belneftekhim állami olajvegyipari vállalat utasítására függesztették fel az olajpumpálást a Druzsbán Lengyelország és Németország, illetve Ukrajna irányába.
Magyarország Ukrajnán át, a Druzsbának a fehéroroszországi Mazirnál délre forduló ágán kapja az orosz olajat Szlovákiával és Csehországgal együtt. A Mol szinte a teljes olajimportját a Druzsbán keresztül bonyolítja, évi nyolcmillió tonnát vásárolva Magyarország és 5,5 milliót Szlovákia számára.
A Mol hétfőn elismerte, hogy vasárnap este volt egy kis fennakadás az orosz szállításokban, de jelezte: az olaj ezután az ütemezésnek megfelelően érkezett a Druzsbán. Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy estére leáll az olajszállítás a Barátságon.
Magyarország 90 napos készlettel rendelkezik kőolajból és olajtermékekből - mutattak rá megfigyelők, hozzátéve: a Mol importjából hatmillió tonnát végső soron átterelhetne a készenlétben lévő Adria-vezetékre.
Oroszország elismerte az olajszállítás leállítását
A Transnyeft orosz állami vezetéküzemeltető társaság elismerte hétfőn, hogy leállította a Fehéroroszországba irányuló olajkivitelt, aminek következtében leálltak a németországi és lengyelországi tranzitszállítások.
Szergej Grigorjev, a Transnyeft alelnöke ugyanakkor hozzátette, hogy a cég erre a lépésre azért kényszerült, mivel Fehéroroszország megcsapolta a szállított nyersolajat. Minszk eszerint a megcsapolt olajat a törvénytelenül kiszabott tranzitálási díj ellenételezésének tekinti - mondta Grigorjev. "Ezért kényszerültünk a tranzitszállításoknak a megcsapolt mennyiségnek megfelelő mértékben történő csökkentésére. Ezután a dolgok úgy alakultak, hogy a szállítások teljes leállítására kényszerültünk."
Grigorjev megjegyezte, hogy reményei szerint a párbeszéd kedden, az orosz ünnepek utáni első munkanaron újrakezdődhet.
Forrás: NOL, MTI