fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Piacgazdaság helyett kapcsolati gazdaság
2007. január 9., 10:58
A megszorításokkal nem lehet kikeveredni a jelenlegi válságból, az intézkedések csak újratermelik a bajokat - állítja Csath Magdolna. A közgazdásszal - aki szerint csak gazdasági eszközökkel nem lehet orvosolni a problémákat - Kóczián Péter beszélgetett az Echo Televízióban.

- A pénzügyi elemzők szerint elindultunk a jó úton, eddig többet költöttünk, most visszafogjuk a kiadásainkat, és aztán egyensúlyba fogunk kerülni. Mi az, amit ebből vitat?

- Mindent. Szeretném megemlíteni az északi országok példáját. Az észteknél, a litvánoknál, a letteknél is nagy a költségvetési hiány, érdekes módon mégsem megszorításokkal próbálkoznak, hanem helyettük inkább a gazdaságot élénkítik. És nagyon jól megy nekik ez a dolog. Igaz, náluk a munkanélküliség még mindig elég magas, nálunk viszont növekszik. Nemcsak a béreket fogják vissza Magyarországon a megszorításokkal, hanem óriási teher zuhan a magyar kis- és középvállalkozásokra, és ez azt jelenti, ha túl sokan mennek tönkre, akkor még jobban megugrik a munkanélküliség, miközben egy országnak, ha tetszik, a politikának, a legfontosabb feladata a munkahelyteremtés lenne. A nemzetközi elemzők azt mondják, hogy a következő két-három évben minden ötödik cég elbocsátásokra készül. Ha megugrik a munkanélküliség, akkor kevesebb ember fizet járulékot. Tehát a költségvetés bevételi oldala megint hiányt szenved. Tehát ha ezen az úton haladunk, belekerülünk egy olyan körbe, hogy állandó megszorításokra kényszerülünk. Ráadásul az adósságállomány jelentős mértékben amiatt is nő, mert emelkedik az infláció, a kamat, és ha a GDP nem növekszik elég gyorsan, akkor arányában nagyon nagy lesz az az adósságszint. Pillanatnyilag a költségvetés kiadási oldalának húsz százaléka adósságtörlesztésre megy. Nagyon rossz úton haladunk.

- Az Orbán-kormány már megpróbálkozott a belső keresletet élénkítő gazdaságpolitikával, de megnőtt az adósság, és azt is mondják, hogy igazából sok munkahelyet és belső jövedelmet sem teremtett.

- Most sokkal jobban nőtt az adósság, és ne feledjük, hogy a mai világban a legnagyobb érték már nem feltétlenül a pénz, az anyag és az energia, hanem az ember, a tudás. Ha olyan úton járunk, amelyen alapvetően csak a külföldi tőke érzi jól magát a gazdaságban, és minden teher a hazai vállalkozók vállára szakad, akkor tulajdonképpen a magyar energia, tudás és képesség elfojtódik. Lehet, hogy az Orbán-kormány idején sem ugrott meg akkorát a fejlődés, amekkorát megugorhatott volna, de négy év azért nagyon rövid idő, egy gazdaságot nem lehet négy év alatt teljesen megforgatni. Nem mindegy, hogy egy ország milyen irányba fejlődik. Ma azt mondják a világban, hogy beruházni az emberekbe kell. Tudásba, egészségbe, mert ez az érték. Magyarországon szerencsétlen a gazdasági szerkezet, mert anyagigényes, energiaigényes és nem tudásigényes. Mintha megint a vas és acél országa akarnánk lenni. Utat kell építeni, logisztikai központokat kell csinálni, aztán gáztározókat. Ez az embereknek a kezét, csak a kezét meg az idegeit foglalkoztatja, pedig az is kellene, hogy a tudás, a nagy hozzáadott értékű ipar is fejlődjön, de nem ez történik. Ezért nem fogunk tudni kijönni ebből a mostani megszorításos, válságos, káoszos helyzetből, mert nincs stratégia, hogy merre.

- A jelenlegi oktatási, egészségügyi vagy nyugdíjrendszert az állam ma a költségvetési bevételből nem tudja finanszírozni. Mit kellene tenni?

- A kérdést úgy is fel lehetne tenni, hogy mi a fontos. Az, hogy mit finanszírozunk a költségvetésből, mindig azon múlik, hogy mit tart egy kormány fontosnak. Ha fontosnak tartja, hogy jégpályát tegyen a Magyar Tudományos Akadémia elé, meg időkereket csináljon...

- Azért ezek nem több százmilliárd forintok...

- Jó, csak azért ezeket a példákat hozom, mert sok ilyen van, csak ezek az ismertek.

- A valódi kérdés nem az, hogy autópálya-építés vagy oktatásfejlesztés?

- De ilyen kérdés lehet az is, hogy autópálya-építés vagy egészségügy, mert az egészségbe való befektetés még a cégeknek is érdeke.

- Meg is teszik.

- Mert nem mindegy nekik, hogy a dolgozó otthon marad, beteg vagy letargiás, mert rossz egészségi állapotban van...

- Tegyük fel, hogy Csath Magdolna lesz holnaptól a miniszterelnök gazdasági tanácsadója. Amit mond, azt a miniszterelnök megcsinálja.

- Ez jó vicc lenne.

- Ismerjük az adott viszonyokat, ha holnapután kellene intézkedni. Ön mit javasolna?

- Az a nagy probléma, hogy nem lehet csak gazdaságilag megoldani a problémákat. Sajnos. Gondoljunk csak arra, hogy egy betegséget akkor lehet gyógyítani, ha tudjuk az igazi okait. Amíg ebben az országban nem beszélünk tisztességesen arról, hogy négy év alatt mitől fogyott el annyi pénz, mitől ugrott meg annyira az államháztartási hiány...

- Infrastruktúrafejlesztés, bérek...

- Nem, ez nem igaz. Nincs tisztességesen kielemezve, ráadásul tegyük hozzá, hogy egy sor privatizáció is volt azóta. Abból is bevételek származnak, mégsem csökkent a költségvetési hiány vagy az adósságállomány. Minden egyes kormánynak kutya kötelessége a tisztesség, a felelősség és a vállalása annak, amit tett. El kellene számolni, tisztában kell lennie a társadalomnak azzal, hogy mi történt. Addig nem lehet a megoldást sem keresni.

- Azért több százmilliárd forintot egy kormány nem tud ellebegtetni.

- Mindenre van lehetőség...

- Ezzel mit mond? Hogy a saját zsebükbe tették ezt a pénzt, vagy a vállalkozói holdudvarnak adták?

- Nem tudom, de egy biztos: van egy vállalkozói kör a háttérben. Magyarországon azt szokták mondani, hogy piacgazdaság van. Én meg azt mondom, hogy Magyarországon kapcsolati gazdaság van, mert ha megnézzük, a közbeszerzési eljárásoknak a nemzetközi elemzők szerint a kilencven százaléka korrupciós. Nézzük meg a PPP-ket, az állami és magánszféra által együttesen finanszírozott beruházásokat, kollégiumépítéseket, börtönépítéseket, útépítéseket, és kiderül, ötször vagy tízszer annyiba kerülnek, mint máshol. Tehát igenis van mit elszámoltatni, van miért felelősséget vállalni. De amíg ez nem történik meg, addig nem tudunk megoldást találni, mert most bárhova nyúlunk, azt látjuk, hogy rögtön mellétesznek valami olyasmit, ami mindezt elviszi. Ugye itt vannak ezek az automaták, amelyeket be kell a kórházaknak szerezniük. Nem tudom, hány millióba kerül, de mikor fog megtérülni ennek az ára abból a háromszáz forintból, amit a beteg befizet? Akkor most miért kell a betegnek fizetnie? Azért, hogy a gépet finanszírozzák? Vagy miért kell a gyógyszerésznek ma Magyarországon hónaponként újabb és újabb szoftvert vennie? Azért, mert valószínűleg ez valakiknek marha jó üzlet.

- Azért az egész ország nem így működik, nem erre a logikára épül.

- Van egy jó szólás: a fejétől bűzlik a hal. És ez megy tovább. A rádióban hallottam egy nagyon érdekes felmérésről. Tizenhárom-tizenöt éves gyerekektől megkérdezték, hogy hogyan lehet Magyarországon érvényesülni, és azt mondták, hogy kapcsolattal, korrupcióval, megvesztegetéssel, és az egyetlen, ami nem fontos, a tudás. Amíg ilyen a társadalom helyzete, amíg ilyen az értékrend, addig nem nagyon lehet értelmes gazdasági stratégiát sem csinálni.

magyarhirlap.hu - fidesz.hu