Mindezt José Manuel Barroso, a bizottság elnöke és Angela Merkel német kancellár hangsúlyozta keddi berlini sajtóértekezletén, élesen elmarasztalva Moszvát a partnerekkel való minimális konzultáció, a tájékoztatás hiánya miatt. Egy kérdésre válaszolva a kancellár asszony annak a nézetnek adott hangot, hogy - mint fogalmazott - nehéz helyzetekben különösen szükség van a partnerekkel való konzultációra. Szavai szerint az ilyen lépések aláássák a bizalmat, s elengedhetetlennek nevezte annak helyreállítását.
A német kancellár utalt ugyan arra, hogy Moszkva az elmúlt évtizedekben megbízható szállítónak bizonyult, ennek ellenére Barrosóval együtt elfogadhatatlannak és nyugtalanítónak nevezte a kialakult helyzetet. Mindketten nyomatékosan sürgették a korábbi, "normális" helyzet haladéktalan visszaállítását. A sajtókonferenciára annak nyomán került sor, hogy együttes ülést tartott a teljes Európai Bizottság és a német kormány az elkövetkező féléves időszak elnökségi célkitűzéseinek megvitatása céljából. Barroso és Merkel bírálattal illette Oroszország mellett Fehéroroszországot is, hangoztatva, hogy az energiaszállítások terén vállalt kötelezettségek betartása a tranzitországokra egyaránt vonatkozik. Mind Barroso, mind Merkel annak a nézetnek adott hangot: a történtek még inkább aláhúzzák az Európai Unió közös energiapolitikájának, illetve az energiabiztonság szavatolásának a szükségességét.
Az unió soros elnöki tisztét betöltő Németország kancellárja ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Oroszország rendkívül fontos stratégiai partner, s szükség van a Moszkvával való új társulási, illetve együttműködési megállapodás mielőbbi aláírására. Elengedhetetlennek nevezte ugyanakkor, hogy az energiaellátás területén való kooperáció alapelveit mindenképp belefoglalják az egyezménybe. A bizottság elnöke és a német kancellár egyaránt hangsúlyozta, hogy a közös energiapolitika kialakítása érdekében a tagállamok összefogására, illetve egységére van szükség. Barroso megerősítette, hogy az erre vonatkozó stratégia alapelveit az Európai Bizottság a tervek szerint szerdán ismerteti Brüsszelben. Előzetesen utalt az ellátás, illetve a szállítások biztonságának, a termelés átláthatóságának, illetve hatékonyságának, valamint az energiapiacon való versenyképesség erősítésének a szükségességére. Barroso a bizottság nevében teljes támogatásáról biztosította a német elnökségi célkitűzéseket. Az energiapolitika és a környezetvédelem hangsúlyozása mellett a bizottsági elnök üdvözölte, hogy Németország egyik legfontosabb célkitűzésének tekinti az immár 27 tagú unió intézményeinek megújítását és ezzel összefüggésben az alkotmányozó folyamat felélénkítését. Ez utóbbival összefüggésben Merkel kancellár megerősítette, hogy a német elnökség végére konkrét menetrendet kívánnak kidolgozni az európai alkotmány elfogadására, s reményének adott hangot, hogy a francia elnökség, azaz 2008 végére ezzel kapcsolatban világos kép alakul ki.
A soros elnöki célkitűzések megvalósításához Angela Merkel a bizottság, valamint a tagállamok segítségét kérte, megerősítve a német elnökség jelszavát, nevezetesen, hogy Európa csakis együtt sikerülhet. Az Európai Bizottság és a német kormány együttes tanácskozását követően az egyes bizottsági biztosok külön konzultációra ültek össze német partnereikkel.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Merkel: Moszkva tartsa be kötelezettségeit |