fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Német belpolitikai viszállyá fajult az olajháború
2007. január 10., 11:11
Az Angela Merkel kancellár vezette nagykoalíciós kormány két tekintélyes minisztere csapott össze egy reggeli televíziós nyilatkozatban a kialakult helyzet kezelését illetően.

Németországba továbbra sem érkezik orosz olaj a Barátság kőolajvezetéken keresztül, s noha nincs szó válságról, továbbá a stratégiai készletek is több mint százhúsz napra elegendőek, politikai és gazdasági körökben egyre nagyobb az aggodalom.

Értesülések szerint Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter az éjszaka folyamán telefonon szólította fel orosz kollégáját a korábbi, normális helyzet helyreállítására, a kőolajszállítások felújítására. A külügyminiszter - akárcsak előző nap Merkel kancellár és Barroso európai bizottsági elnök - szerződéses kötelezettségeinek betartására hívta fel Moszkvát, s hasonló felhívást intézett Fehéroroszországhoz is. Steinmeier szavai szerint Moszkva és Minszk vitája nem mehet egy harmadik ország rovására. A miniszter utalt ugyan arra, hogy a német fogyasztóknak egyelőre nem kell korlátozásokkal számolniuk, de nyomatékosan hangsúlyozta: Oroszország és Európa energiaszállítási kapcsolatait folyamatos és megbízható szinten kell tartani. Mindez Moszkva alapvető érdeke is - hangoztatta Frank-Walter Steinmeier.

Közben rendkívül éles vita támadt a kormányon belül a hogyan tovább kérdésével kapcsolatban. A vitát előző napi nyilatkozatában tulajdonképpen Angela Merkel indította el, egy nyilatkozatban arra utalva, hogy Németország mégsem mondhat le az atomenergiáról. Ezt még a korábbi szociáldemokrata-zöld kormány hirdette meg, a 2005 novemberében hivatalba lépett konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíciós kabinet pedig a szociáldemokraták nyomására belefoglalta a kormányprogramba a nukleáris energiáról való lemondást, illetve az atomerőművek fokozatos, 2020-ig történő bezárását.

A kancellárhoz csatlakozott szerdán a konzervatív Michael Glos gazdasági miniszter, aki szó szerint "rendkívül szükségesnek" nevezte az atomenergiáról való, tervezett lemondás felülvizsgálatát. Egyetértett a kancellár asszonnyal abban, hogy a kialakult helyzet nyomán Németországnak még inkább diverzifikálnia kell energiaforrásait, hozzátéve, hogy a források közé tartozik az atomenergia is, amiről Németország nem mondhat le. Gloshoz hasonlóan nyilatkozott a kisebbik konzervatív párt, a CSU elnöke, Edmund Stoiber is.

Ezzel szemben - ugyancsak szerdai nyilatkozatában - élesen elítélte az atomerőművekről való lemondás esetleges elvetését Sigmar Gabriel környezetvédelmi miniszter. A szociáldemokrata politikus Németország jövőbeni energiastratégiája szempontjából "teljességgel értelmetlennek" nevezte az atomenergiára történő támaszkodást. Szavai szerint semmiképp nem szabadna összefüggésbe hozni az orosz olajszállítások leállítását és az ország tényleges áramellátását, utalva arra, hogy az olaj részesedése ez utóbbiban mindössze 1,7 százalékos. Alternatívaként a miniszter a szén-, illetve szélenergia, továbbá a különböző bioenergiák fokozottabb felhasználásának lehetőségét említette.

Sigmar Gabrielt támogatta az ellenzéki Zöldek egyik vezető politikusa, Jürgen Trittin is, hangoztatva, hogy uránnal - mint fogalmazott - nem lehet házakat és gyárakat fűteni, s autókat megtankolni. Egy legutóbbi felmérés szerint a német lakosság jelentős többsége az atomenergia felhasználása mellett van.

MTI - fidesz.hu