Angela Merkel német kancellár és Abe Sindzo japán kormányfő egybehangzóan így foglalt állást szerdán Berlinben. Kettőjük tárgyalása után Abe bírálta a média képviselői előtt "a kínai védelmi költségvetés gyors növekedését" és a kínai katonapolitika "átláthatatlanságát". Úgy vélekedett, hogy a kínai magatartás miatt veszélyt jelentene a kelet-ázsiai térségre, ha az EU feloldaná a Kínának való fegyvereladások tilalmát, amelyet az 1989-es kormányellenes tüntetések vérbe fojtása miatt rendelt el Peking ellen az európai integrációs szervezet.
Kína sürgeti az Európai Uniót, hogy vessen véget az embargónak, de a szervezet tagállamai megosztottak az ügyben, így nem született róla semmilyen újabb döntés. Németország például az embargó fenntartása mellett tör lándzsát, Franciaország és Olaszország viszont szívesen felszámolná a tilalmat, amely miatt óriási üzleti lehetőségektől esik el Kínában.
A japán kormányfő négy országot érintő körutat tesz Európában. Berlin előtt Londonban járt, további állomásai Brüsszel és Párizs. Eddigi tárgyalásain és várhatólag két újabb állomásán is igyekezett, illetve igyekszik megerősíttetni tárgyalópartnereivel a Kína elleni fegyverembargó fenntartásának szándékát. Fontos további mondanivalója körútjának minden állomásán, köztük a brüsszeli NATO-központban is: minden áron meg kell akadályozni, hogy Észak-Korea felszerelkezzék atomfegyverekkel. Merkel biztosította japán kollégáját, hogy Németország is egyértelműen ellenzi Észak-Korea nukleáris fegyverkezését.
Merkel és Abe egyetértett abban is, hogy meg kell akadályozni Irán urándúsító tevékenységének kiszélesítését.
MTI - fidesz.hu