Még éjfél előtt megjelent az olaj a magyar határon - közölte Ábrahám Gergely, a minisztérium szóvivője az MTI tudósításában. A vezetéken a szállítás mintegy 50 órája áll, Magyarország szerdán már átállt a stratégiai készleteinek a felhasználására. Kóka János az este folyamán egyeztetett Andris Piebalgs uniós energiaügyi biztossal, aki elmondta, hogy a szállítások visszaállításától függetlenül megtartják Brüsszelben az olajbiztonsági tanácsülést.
Kóka elmondta, hogy Európának garanciákat kell kapnia Oroszországtól és a tranzitországoktól, hogy a jövőben ilyen üzleti viták ne veszélyeztethessék más országok ellátását. Az ellátást akkor tekintjük folyamatosnak, ha a Fehéroroszország által korábban kivett mennyiség visszatáplálását folyamatos orosz szállítás fogja követni.
A Mol megbízható forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a Barátság vezetéken keresztül Fehéroroszország felől újra megindult a kőolajszállítás Magyarország irányába. Egyben az is várható, hogy a fehérorosz fél által kibocsátott mennyiséget az orosz export is követni fogja. Amint a folyamatos szállítás biztosítottá válik, a Mol felkészül a normál üzemmenetre való átállásra a stratégiai készletekről - tartalmazza a cég közleménye.
Vlagyimir Putyin orosz és Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök telefonbeszélgetése nyomán mozdult ki a holtpontról az árvita. A részletek tisztázása még a két miniszterelnökre vár, ők holnap ülnek tárgyalóasztalhoz. Az mindenesetre már kiderült, hogy Minszk lemondott a kőolajszállítmányokra kivetett tranzitvámról, és alighanem ma bejelentik, hogy Moszkva is eltörli a fehérorosz intézkedést kiváltó extravámot. A szállítások felújításának másik feltétele, hogy Fehéroroszország visszapumpálja a vezetékbe azt a 80 ezer tonna kőolajat, amelyet illegálisan csapolt le belőle. Arról, hogy ezt megtette-e már, tegnap egymásnak ellentmondó hírek láttak napvilágot.
NAPI Online - fidesz.hu