fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az orosz - fehérorosz viszály háttere
2007. január 11., 14:36
Oroszország azért provokálhatta ki a válságot Fehéroszországgal, hogy kiterjessze ellenőrzését annak exporthálózata felett és rákényszerítse Aljakszandr Lukasenka fehérorosz vezetőt föderációs ígéreteinek beváltására - mondták nyugati elemzők egy moszkvai lapnak.

Oroszország újévkor nagyrészt megvonta azokat a vastag energiaszubvenciókat, amelyekre Lukasenka a fehérorosz tervgazdaságot alapozta, viszonylagos népjólétet biztosítva - utalt a The Moscow Times csütörtöki számában a szilveszter éjféli megállapodásban kicsikart kétszeres gázárra s az ezen túlmenően kivetett tetemes olajexportvámra. Ez az exportvám, ami lecsapolta az (eddig vámmentesen kapott) orosz nyersolajból fehéroroszországi finomítókban készült olajtermékek nyugati eladásából befolyó jövedelmeket, késztette Lukasenkát annak a tranzitdíjnak a kirovására, aminek fejében Európának szánt orosz olajat "kobzott el" a Barátság (Druzsba) vezetékből. Ez a lépése adott okot az állami Transneft csőmonopóliumnak az orosz olajszállítások hétfői leállítására, amivel a válság tetőzött, sújtva az európai vásárlókat is.

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden azzal fokozta a nyomást mind Fehéroroszországra, mind a fogyasztó Európára, hogy a Kreml olajmegvonó elszántságára célzott: mint mondta, Oroszország csökkentheti olajtermelését, ha nem talál alternatív útvonalakat a Druzsba kiváltására, ami elemzők szerint rövid távon úgyszólván lehetetlen. Ráadásul Oroszország - amely az óesztendő végén már vámot vetett ki a fehérorosz cukor behozatalára - kilátásba helyezte vámok kirovását a fehérorosz hús- és tejtermékekre, valamint tévékészülékekre és bútorra is. A kereskedelmi háborúba a fehérorosz gazdaság rövid időn belül belepusztulhat - vélték moszkvai elemzők. Lukasenka szerdán beadta a derekát, és eltörölte a tranzitdíjat, ezzel csütörtökre lehetővé téve az orosz olajszállítások felújítását. Cserében viszont az orosz olajexportvám eltörlését, vagy legalábbis csökkentését várta.

Oroszország azért provokálhatta ki a gyorsan elfajult válságot, hogy kiterjeszthesse ellenőrzését a fehérorosz export-infrastruktúra felett - mondta az orosz Alfa Bank stratégája a The Moscow Timesnak. Fehéroroszország pedig igyekszik minél többet megmenteni abból a pénzügyi köldökzsinórból, amely másfél évtizeden át éltette, és amelyet január 1-jén lényegében elvágtak - fejtegette Chris Wafer.

A szilveszteri gázmegállapodásban Fehérorszország még mindig a legkedvezőbb árat kapta a posztszovjet szomszédok közül, s ez a gázár csak fokozatosan emelkedik, 2011-ben érve el az európai színvonalat (exportvám és szállítási költség mellőzésével, s az orosz belső árakkal összhangban az uniós séma keretében). Bár az orosz Gazprom megveheti a Beltranshaz fehérorosz vezetéküzemeltető felét, nem jut többségi részesedéshez és elég bőkezűen fizet érte.

Olcsó orosz energia nélkül Lukasenka nem maradhat politikailag életben - mondta egy német külügyi szakértő arra számítva, hogy a tekintélyuralmi vezető egyre több fehérorosz olajipari és szállítási vagyonrészt fog átadni Oroszországnak a viszony megreparálása és hatalmának megőrzése érdekében. Alexander Rahr szerint a válság egyik indítéka az lehetett, hogy Lukasenkát rákényszerítsék az Oroszországgal való unió létrehozására tett ígéreteinek beváltására. "Egyes oroszországi erők azzal a gondolattal játszanak, hogy még a (2008 márciusában esedékes orosz) elnökválasztás előtt összekovácsolják a közös államot. Ez módot adna egy új alkotmány elfogadására, ami lehetővé tenné Putyin hatalmon maradását" - jegyezte meg.

Lukasenka, aki még az 1990-es évek közepén megállapodott Borisz Jelcin akkori orosz elnökkel az újraegyesítésben, vonakodott a rubelt közös valutává tenni és népszavazást tartani az unióról, ragaszkodva ahhoz, hogy annak keretében is egyenlő státust élvezhessen az orosz elnökkel.

MTI - fidesz.hu