Az IRNA hivatalos teheráni hírügynökség jelentése szerint a kurdisztáni Erbílben hajnalban amerikai katonák lefegyverezték az iráni képviselet őreit, és behatoltak a konzulátusra, ahol minden magyarázat nélkül őrizetbe vettek öt alkalmazottat. Elvették tőlük személyes tárgyaikat és okmányaikat. Az akció ideje alatt két helikopter körözött a levegőben. Az al-Irakíja tévéállomás beszámolója szerint az amerikai erők lefoglalták a hivatalban található számítógépeket és dokumentumokat. Egy kurd rádió azt közölte, hogy az iráni épület további őrzését a kurd biztonsági erők vették át, miután az amerikai erők távoztak. A képviselet közelébe senkit sem engedtek, azt is megtiltották, hogy a tévétársaságok operatőrei és a hírügynökségek fotósai felvételeket készítsenek.
Amerikai tisztviselők rendszeresen azzal vádolják a síita Iránt, hogy beavatkozik Irak belügyeibe, ahol jelenleg a korábban elnyomott többség, a síiták vannak hatalmon. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter csütörtökön a Fox News tévécsatornának nyilatkozva figyelmeztette Teheránt, hogy Washington nem marad tétlen az iráni mesterkedésekkel szemben, és azzal vádolta meg, hogy beavatkozik Irakban. Rice ugyanakkor nem erősítette az erbíli amerikai műveletet, amelyről pedig kurd és iráni források is beszámoltak.
A teheráni külügyminisztériumba kérették az iraki és a svájci nagykövetet, és magyarázatot követeltek az erbíli incidenssel kapcsolatban. Svájc képviseli az Egyesült Államokat Iránban, ahol Washingtonnak nincs nagykövetsége. A két ország között 1979-ben, a teheráni amerikai nagykövetség iráni elfoglalása után szakadtak meg a diplomáciai kapcsolatok. Az iráni külügyi szóvivő az állami rádiónak kijelentette, hogy a támadás egy diplomáciai képviselet ellen irányult, az iráni alkalmazottak jelenléte Erbílben teljesen törvényes. Mohammed Ali Hoszeini egyben úgy vélekedett, a misszió ellen az amerikaiak irányította nemzetközi koalíció által végrehajtott támadás célja az, hogy feszültséget szítson Irán és szomszédai között.
MTI - fidesz.hu