A magyar mezőgazdaságban struktúraváltásra van szükség.
A struktúraváltás lényege kettős:
- a magyar mezőgazdaság nem a támogatási rendszernek hanem a piacnak termeljen,
- a termelők nagyobb jövedelemhez jutnak az élelmiszer ellátási lánc által termelt profitból.
Az Európai Unió kukorica intervencióval kapcsolatos intézkedéseit a MAGOSZ figyelmeztetésnek veszi és támogatja a rendszerváltást követő, a mezőgazdaságot és a vidéket negatívan érintő kompromisszumokkal létrehozott gazdasági és társadalmi helyzet megváltoztatását.
A vidék szempontjából a mezőgazdaság struktúraváltása létkérdés. A struktúraváltás a vidéki életminőség folyamatos romlásának, az elszegényedés és a szegregálódás megállítását, visszafordítását kell hogy szolgálja. A mezőgazdaság az egyetlen gazdasági ágazat amely adottságánál fogva nem tud a vidéktől elszakadni, bár az ott elérhető (el nem érhető) vállalkozási környezet jelentős versenyhátrányt jelent a mezőgazdasági vállalkozók számára.
A struktúraváltás célja nem elsősorban a termelés növelése, hanem a vidék életképességének javítása az esélyegyenlőség biztosítása mellett. Az Európai Unió Közös Agrárpolitikája jelentős támogatást biztosít az Unió vidéki polgárai, köztük a mezőgazdasági termelők részére. A támogatások célja, hogy a vidék, benne a mezőgazdaság, fenntartható működését és fejlődését biztosítsa.
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Stratégiai Terv (UMVST) és a végrehajtást szolgáló Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (UMVP) nem támogatja a magyar mezőgazdaság piaci igényekre alapozott struktúraváltását, a meglévő termelési szerkezet fenntartásában teszi érdekelté a mezőgazdasági termelőket.
A megalapozott, fenntartható struktúraváltást, a szervezetfejlesztés szabályai szerint, csak a struktúrában résztvevő embereken keresztül lehet elérni. Új kompetenciákkal, ismeretekkel és információkkal rendelkező, elkötelezett partnerekre van szükség. A fizikai erőforrások fejlesztését csak igazolt piaci igények és innováció mentén szabad támogatni.
A MAGOSZ az UMVST-ről készített szakmai véleményében javasolta, hogy a struktúraváltás első lépéseként, partnerségre alapozva, készüljön el a piaci igényekre alapozott, ágazati és régió szintre lebontott nemzeti agrárstratégia. A stratégiában meghatározott, a fenntartható fejlődést biztosító intézkedések alapján induljon a vidéki vállalkozói környezet integrált fejlesztése, a vidéki vállalkozók felkészítése, kompetencia fejlesztése. A mezőgazdasági termelők kapjanak támogatást a feltárt az új piacok megszerzésére, az élelmiszer ellátási láncban, pozíciójuk megerősítésére. A fizikai erőforrások fejlesztése a nemzeti agrár stratégia és a vállalkozók középtávú üzleti tervei alapján nyerjen támogatást.
Budapest, 2007. január 11.
Jakab István
MAGOSZ elnök