Tony Blair, aki a brit hadsereg mellett működő, 175 éves hadtudományi kutatóintézet, a Royal United Services Institute szervezésében mondott nagyszabású beszédet a brit fegyveres erők jövőbeni feladatairól, azt mondta: a terrorizmussal folytatott küzdelem "hosszú lesz". A terrorizmusnak, az "ellenség e globális mozgalmának" kiteljesedése nemzedéknyi időt vett igénybe, és "minden valószínűség szerint" még ugyanennyi ideig tart teljes megsemmisítése - mondta a kormányfő, aki a délnyugat-angliai Plymouth haditengerészeti támaszpontján mondta el felszólalását.
A terrorizmus elleni harc várható hosszáról adott előrejelzése szó szerint egybecseng a brit belső elhárítás (MI5) vezetőjének nemrég, zárt körben adott prognózisával. Eliza Manningham-Buller a londoni Queen MaryÍs College-ban, meghívott szakmai közönség előtt tartott novemberi előadásában - amely később az MI5 hivatalos honlapján is megjelent - azt mondta: Nagy-Britanniának "még egy nemzedéken át együtt kell élnie" a terrorveszéllyel.
Manningham-Buller előadása szerint e veszély "súlyos, sőt növekvő", és a holnap terrorfenyegetésének már része lehet a vegyi, bakteriológiai hatóanyagok, radioaktív anyagok, sőt a nukleáris technológia használata.
Pénteki beszédében Tony Blair elismerte, hogy kormányának külpolitikája "ellentmondásos", ugyanakkor "nevetségesnek" minősítette azokat a véleményeket, amelyek szerint az iszlám radikalizálódását - és ennek következményeként a 2005. júliusi londoni terrormerényleteket - az "elborzasztó" iraki és az afganisztáni diktatúrák megdöntése okozta. A kormányfő szerint "teljesen egyértelmű", hogy a két ország muszlim lakossága is meg akart szabadulni ezektől a rezsimektől.
A brit hadsereg túlterheltségéről szóló bírálatokra burkoltan reagálva Blair elismerte, hogy a haderőre több feladat hárul külföldön, mint ahogy korábban tervezték, a visszavonulás azonban szavai szerint "katasztrófát" okozna, mivel az ország biztonságának határai "már nem a Csatornánál húzódnak".
Blair szerint a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás nem egyetlen elszigetelt csoport egyszeri, "hihetetlen" akciója volt, hanem egy olyan globális mozgalom "terméke", amelynek ideológiája az iszlám félreértelmezésén alapszik.
A brit miniszterelnök szerint nem valamely bűnszövetkezet, vagy egy fanatikus, de jelentéktelen terrorszervezet összeesküvéséről van szó. Tony Blair kijelentette: amivel a világnak ma szembe kell néznie, az inkább "a forradalmi kommunizmus korai, legmilitánsabb korszakára" emlékeztet, de globális szinten.
MTI - fidesz.hu