fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elismerték a románok a csángók erőszakos asszimilációját
2007. január 12., 17:19
Első ízben ismerték el Romániában hivatalosan is a csángók asszimilációjára irányuló állami törekvéseket. Egy, Basescu elnök által megrendelt tanulmányban ugyanis rövid terjedelemben, de foglalkoznak a moldvai csángók elrománosítását célzó állami intézkedésekkel is.

Basescu elnök 2006. december 18-án a román parlamentben elítélte a kommunizmust, illegitim és barbár rendszernek nevezve azt. A Román Köztársaság elnöke még 8 hónappal ezelőtt létrehozta a Romániai Kommunista Diktatúrát Elemző Elnöki Bizottságot, amely vezető román értelmiségiekből, történészekből állt. A közel 700 oldalas tanulmány, amelyet a bizottság készített, tudományos igényességgel elemzi a kommunista rezsim gazdasági és társadalmi folyamatokra gyakorolt negatív hatásait.
A tanulmány külön fogalkozik a nemzeti kisebbségek kommunista időkbeli sorsával. A magyar kisebbségről szóló rész tárgyalja a moldvai csángók erőszakos asszimilációját is. Ez a dokumentum egyben az első hivatalos elismerése a csángók tervszerű és erőszakos asszimilációjának.

A tanulmány szerint a moldvai csángók egy olyan, magyar nyelvet használó hatvanezeres közösség (tehát nem magyarok!), amely Bákó és Neamt megyékben él. A csángók erőszakos asszimilációjának első kísérletei még a két világháború közti időszakból erednek, mely folyamatban a római katolikus egyháznak komoly szerepe volt - állítják a tanulmány szerzői. A moldvai csángók tehát már a királyi Romániában sem részesülhettek anyanyelvi misézésben és oktatásban.
A kommunista hatalomátvétel után, az egyházak elleni harcban a dokumentum szerint a Román Munkáspárt a Magyar Népi Szövetséget is felhasználta. A szövetség segítségével létrehoztak közel 40 magyar tannyelvű iskolát. Ezek fő küldetése az egyházi befolyás gyengítése volt a csángók lakta falvakban. 1953 és 1958 közt aztán ezeket az iskolákat fokozatosan felszámolták.
A dokumentum meglehetősen szűkszavúan, de foglalkozik az 1970-es, 80-as évekkel is, amikor az asszimilációs politika a legerősebb volt a térségben. Mindazon moldvai csángó személyek, akik magyarnak vallották magukat, a milicia és a szekuritáte embereinek zaklatását kellett, hogy átéljék - fogalmaz a tanulmány.

A teljes dokumentum eredeti változata elérhető a Román Elnöki Hivatal honlapján.

MNO - fidesz.hu