- Tavaly egy évre vállalta a Fidesz-frakció vezetését. Ez tavasszal lejár. Marad a képviselőcsoport élén?
- Nem tudom, még nem döntöttem. A Fidesz-frakcióban éppen most értékeljük az elmúlt hónapok tapasztalatait és a következő féléves terveket.
- Ön milyennek értékeli a frakció munkáját?
- Pártpolitika szempontjából nagyon jól teljesítettünk. A frakciónak most nagyobb a mozgástere, mint a tavalyi választások után.
- Ez nem a Gyurcsány-beszéd napvilágra kerülésének, a zavargásoknak, illetve a megszorítások bejelentésének az eredménye?
- A választási vereség után hamar talpra álltunk. Nyár végéig újjászerveztük a frakciót; a szakmai kabinetek felálltak. Ekkor még, tehát májusban, júniusban és júliusban, Gyurcsány Ferenc politikai nimbusza megkérdőjelezhetetlen volt. Az augusztus 20-i tragédia hozott fordulópontot. A kormányzat nagyon rosszul kezelte az eseményeket, nem vállalt felelősséget. Azóta offenzívában vagyunk. Ekkor tudtunk kilépni abból a helyzetből is, amelybe a kormány, a média és az MDF akart taszítani minket.
- Milyen helyzetre gondol?
- Az örökös vesztes szerepét szabták volna ránk. Az MDF azt a képet akarta magáról kialakítani, hogy helyettünk ők lehetnek az új jobboldali váltópárt. Dávid Ibolyát ebben a kormánypártok és a médiumok is támogatták. A nyár végére aztán eldőlt a meccs a mi javunkra. Ezt az őszi önkormányzati választások eredménye bizonyította.
- Hatalmi szempontból is sikeres volt a frakció? Minden fideszes próbálkozás ellenére a kormány és a kormányfő még a helyén van.
- Nem, ebben nem voltunk sikeresek, ezt el kell ismerni. Mentségünkre szolgáljon azonban, hogy Gyurcsány Ferencnek, a kormánynak, a kormánykoalíciónak olyan veszteségeket kellett elszenvednie, amelyek még a nyáron is elképzelhetetlenek voltak. Ma már a kormánypárti sajtóban is kevesen vannak, akik szerint a 2010-es választásokon Gyurcsány Ferenc lehet az MSZP miniszterelnök-jelöltje. Ebben nagy szerepe volt a frakciónak, hiszen mi támadtuk a kormányt.
- És a Fidesznek Orbán Viktor lehet a kormányfőjelöltje?
- Kormányfőjelöltről választási kampányban lehet beszélni. Két választás között pártelnök van. A Fidesz elnöke pedig Orbán Viktor. Nekünk most azzal kell foglalkoznunk, hogy sok minden változott a 2006-os kampányhoz képest. A szocialisták akkor azt mondták, hogy mi hazudunk, riogatunk, depressziókampányt folytatunk. Most már mindenki előtt világos: mi végig igazat mondtunk. A politikában a legfontosabb dimenzióban, a hitelességben megvertük a kormánypártokat. Most azt kell bebizonyítanunk, hogy van más megoldás, készek vagyunk a kormányzásra.
- Jó taktika volt a kormányfőnek adott lemondási ultimátum?
- Kényszerhelyzetben voltunk. Ha nem akartuk a Fidesz alapításának és a rendszerváltásnak az eszméit meghazudtolni, csak azt tehettük, hogy bejelentjük: Gyurcsány Ferenc persona non grata a magyar politikai életben, ezért távoznia kell. Az egész rendszerváltás ideáját hazudtolta meg ugyanis a balatonőszödi beszéde. Erre egy rendszerváltó párt nem mondhatott mást.
- De az ultimátum az ellenkező hatást érte el, mint ami a célja volt: az MSZP és az SZDSZ kiállt a miniszterelnök mellett, így ő a helyén maradhatott.
- Ha nem adtunk volna ultimátunot, akkor is ugyanígy kiállnak mellette. Az igazi veszélyhelyzet nekik nem Orbán Viktor ultimátuma volt, hanem az, hogy Orbán Viktor jön Gyurcsány helyett. Hiába mondtuk, hogy szakértői kormányt akarunk felállítani, amely nem pártpolitikusokból áll, ők csak arról voltak hajlandók beszélni, hogy akkor Orbán Viktor visszatér.
- Ősz óta a rendszerváltás utáni időszak legkonfliktusosabb időszakát éljük. A két nagy politikai erő közötti szembenállás talán sohasem volt ekkora. Eközben a választók többsége - legyen bal- vagy jobboldali - unja a harci készültséget. Miért nem változtatnak ezen? Miért nem nyitnak középre?
- Amíg Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök, nem fog változni a helyzet. Mi továbbra sem vagyunk hajlandók meghallgatni őt a parlamentben. Vannak gesztusértékű lépések - ilyen volt a parlamenti pártok frakcióvezetőinek év végén kezdeményezett tárgyalássorozata -, de amíg a mostani kormányfő a helyén van, nem fog visszatérni a politika a régi kerékvágásba. A törvényhozást működtetni kell, egy frakcióvezetőnek és a frakciójának azt kell képviselnie, amivel a választói megbízták. Ebben az értelemben szükség van párbeszédre az MSZP-vel, az SZDSZ-szel, akár a kormánytagokkal is, de a kormányfővel nem.
- Orbán Viktor nem ezt mondja. Szerinte az MSZP és az SZDSZ azzal, hogy kiállt Gyurcsány Ferenc mellett, vele közösen vállalta a felelősséget a politikai hazugságokban.
- Vita van közöttünk. Ebből a szempontból eltérő a koncepciónk.
- Nem lesz ebből baja?
- Konfliktus soha nem volt közöttünk. A demokratikus pártokban az emberek vitatkoznak egymással, nem mindenben értenek egyet. Ez a munkamegosztásból is következik. Orbán Viktor pártelnökként vihet olyan vonalat, hogy nem hajlandó egyezkedni a kormánypártokkal, nekem pedig mint a képviselőcsoport vezetőjének a törvényhozás működése érdekében tárgyalnom kell.
- Ha már parlamenti munka: a kormány is a kormányzati struktúra átalakításán fáradozik. Szó van az önálló rendvédelmi tárca átalakításáról. Mi erről a Fidesz véleménye?
- A kormány "közigazgatási reformja", a kormánystruktúra átalakítása, a közigazgatási államtitkári poszt megszüntetése csődöt mondott. A rendvédelmi minisztérium önállóságáról annyit: egy tárca hatékonysága nem attól függ, hogyan hívják. Szakmai hibákkal és a felelősségi kör meghatározatlansága nélkül nem lehet dolgozni, ez csődhöz vezet. Ez történt ősszel, amikor nem tisztázódott, hogy ki a felelős az MTV-székház nem megfelelő védelméért, illetve az október 23-i rendőri túlkapásokért. Az augusztus 20-i tűzijáték alatt, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal szervezett, öt ember meghalt, de még a vagyoni károkat sem hajlandók kifizetni. Szilvásy György kancelláriaminiszter nem vállalt felelősséget a tárcája által szervezett rendezvény után.
- A Fidesznek miben kell újítania?
- Szakmai alternatívát kell felmutatnunk. Ezzel az értelmiségi szavazókat tudjuk megnyerni. Az értelmiség igényli, hogy az ötleteit beépítsük a politikába, kerüljenek bele a programba. Ezért indítjuk el a Jövőnk című vitasorozatunkat is. Hasonló a helyzet, mint tíz évvel ezelőtt volt: a kormány akkor is bukdácsolt, és a polgári összefogás pártjai szakmai téren be tudták bizonyítani, hogy van alternatíva a kormánnyal szemben. Most ugyanez a feladat. A városi fiatalokhoz is közelebb akarunk kerülni.
- Tervezik árnyékkormány felállítását?
- Tavasszal és a nyáron is felvetődött ez az ötlet. Az őszi események azonban keresztülhúzták ezt az elgondolásunkat. Az árnyékkormány létrehozásával akkor úgy tűnt volna, hogy a Fidesz puccsra készül, ezért vetettük el az ötletet. Jelenleg nincs szó az árnyékkormány felállításáról, de a következő időszakban újra előtérbe kerülhet.
Fotó: Magyar Hírlap