Walesa ezt a véleményét a Corriere della Sera című olasz lap szombati számában megjelent interjúban fejtette ki. A volt lengyel elnök, aki a szovjet tömb első szabad szakszervezete, a Szolidaritás vezetőjeként bátran szembeszállt a kommunizmussal, maga is éveken át ügynökvádakkal volt kénytelen szembenézni, amiért elnöksége idején nem járult hozzá a kommunista korszak ügynökdossziéinak megnyitásához. Walesát a múlt évben tisztázták végleg a vádak alól.
"Wielgus érsek bocsánatos bűnt követett el. Kis dolgot, ami egész hátralévő, ígéretes jövőjét tönkretette. A következmények egyáltalán nem állnak arányban azokkal az érdemekkel, amelyeket egész papi működése során szerzett" - hangsúlyozta Walesa.
A volt lengyel elnök szerint nem véletlen, hogy a botrány az utolsó pillanatban, a beiktatás küszöbén pattant ki. "A régi titkosszolgálati emberek tudatosan kiszámították, mekkora szenzációt kelt ez a leleplezés Lengyelországban, külföldön és a Vatikánban. A destabilizáció szakemberei ők" - mondta. "A kommunisták Lengyelországban több mint százezren vannak, erősek, szervezettek, és beágyazódtak a legfontosabb ágazatokban" - magyarázta. "A kormány azzal fenyegeti a titkosrendőrség egykori funkcionáriusait, hogy elveszi nyugdíjukat, és megfosztja őket közéleti tisztségeiktől, ezért ők ellentámadásba lendülnek" - folytatta, és figyelmeztetett: "Ha igazán felbőszülnek, nagyon veszélyessé válnak".
"A kommunisták továbbra is félelmetesek. Elvesztették a legutóbbi választásokat, és arról gondolkodnak, hogyan kerülhetnének újra hatalomra, sőt, hogyan változtathatnák meg a rendszert" - mondta a volt lengyel elnök.
Az átvilágításról szólva Walesa kijelentette: "Az a probléma, hogy Lengyelországot ma populisták és demagógok kormányozzák, akik prioritást csináltak a lusztrációból".
Arra a kérdésre, hogy a Lengyelországot ma irányító Kaczynski fivérek csapatának van-e jövője, Walesa így válaszolt: "Ez az ő történelmi pillanatuk. A Kaczynski ikrek eszményi helyzetben vannak. Az elnök és a kormányfő teljes egyetértésben van, kölcsönösen védik és biztosítják egymást, tisztes többséggel rendelkeznek a parlamentben. Nem gyógyultak még ki a korábbi betegségeikből, de nagy dolgokat vihetnek véghez. Csak az a kérdés, a megfelelő utat választják-e" - mondta az interjúban Walesa.
A lengyel egyház a kommunizmus időszakában támogatta a Szolidaritás által vezetett demokratikus mozgalmat. A független szakszervezet a lengyel származású II. János Pál pápa ihletésére született, és ez a mozgalom buktatta meg a kommunista rendszert 1989-ben.
Jaroslaw és Lech Kaczynski (a kormányfő és az államfő) pártja 2005-ben került hatalomra azzal az ígérettel, hogy megtisztítják a közéletet azoktól, akik szoros szálakkal kötődnek a korábbi kommunista rendszerhez. A vizsgálat a Szolidaritás szakszervezetre is kiterjed. Az 1981-83-as hadiállapot idején letartóztatott aktivisták közül többen kollaboránsokká váltak, és Walesa ellenfelei, köztük a Kaczynski fivérek, azt sugallják, hogy a volt elnök is egy volt közülük.
MTI - fidesz.hu