Azt mondja a BBC News világtelevízió a mi taszári nyelvi táborunkról, hogy olyan összekötőket képeznek majd ott, akik az iraki háborúban "fogadni" tudják az iraki hadseregből átszökő katonákat. David Barno kiképző parancsnok szerint a derék tolmácsok közül lesznek, akiknek "van katonai háttere", de sokuknak azért mégsincs. A tudósítás arra is felhívja a figyelmet, hogy noha Taszáron még nincsenek is ott az iraki-amerikai, önkéntes emigráns-bennszülött USA-állampolgár, polgári tolmács-katonai diverzáns, 1000-5000 tagot számláló, lánglelkű iraki hazafi-fizetett amerikai profi különítmény emberei, Magyarország máris százával vonzza az Irakból elszökdöső bevándorlókat.
Bizonyára az embercsempészek is felismerik a lehetőséget abban, hogy a magyar kormány finoman szólva össze-vissza beszél a taszári misszió ügyében. A találgató-szépítgető szocialista álláspont tükrében Taszáron lehetett már sejteni tolmácsképzést, iraki kormányapparátusi előkészítést, rendfenntartói, katonai közigazgatási, hadi célkijelölői felkészítést, sőt hadifogolytábor-őrök kiképzését is. Biztosra csak azt lehet venni, hogy olyasmi készül, amit az Egyesült Államok szívesebben lát saját területén kívül.
A Washington Post már korábban megírta: az USA azért szorgalmazza, hogy területén kívül kapjanak kiképzést az iraki önkéntesek, mert ügynökök, katonaszökevények és bűnözők is lehetnek közöttük. Mára már világos, a magyar mellébeszélésnek két oka lehet: vagy a misszió katonailag eléggé kényes ahhoz, hogy céljának felfedése az országot terrorista célponttá tegye, vagy pedig - ami valószínűbb - a Medgyessy-kormány olyan célra ajánlotta fel a bázist, amiről el sem árulták, mi fog ott történni.
Az a látszat kezd kialakulni, hogy Magyarország szerepet vállal az iraki "felszabadításban". Ez így abszurdum, de egy NATO-tagállamról lévén szó, már a látszat is elegendő lehet. Barno tábornok a világ számos pontjáról érkező önkéntesekről beszél. (A kizárólag amerikai állampolgárságú érkezők változatáról már megfeledkeztek). A látszat az, hogy Magyarországon gyülekező van, s ez idevonzhatja a megélhetési okból az európai bevándorlással foglalkozó irakiakat. Még legitim célt is kitűztek eléjük: a BBC-n Husszein Daud, a Budapesten tevékenykedő Iraki Emberjogi Egyesület vezetője Magyarországról agitál azzal, hogy az iraki népnek részt kell vennie a Szaddám Huszein elleni háborúban. (Irak budapesti nagykövete már bejelentette, hogy országa belügyeibe való beavatkozásnak tekintik a missziót.)
A terrorizmus veszélye innentől már nem azon múlik, hogy átjut-e a határellenőrzésen Szaddám Huszein magányos ügynöke, hanem azon, hogy a zöld határon becsempészett szerencsétlenek között ott van-e az a néhány személy, aki nem megtévesztetten vagy hazafiságból érkezik. Nem véletlen, hogy a szeptemberi merénylettel a terrorizmusban fájó tapasztalatot szerzett amerikaiak elfogadták az önként jelentkező magyar kormánytól Taszárt. Ezzel az ajándékkal vonultak Medgyessyék ősszel Bush elé, hogy visszatérve Magyarország stabilizáló szerepéről oktassák politikai ellenfeleiket.
Panek Sándor - Délmagyarország online