Bagdy Gábor, a fővárosi KDNP-frakció vezetője a Népszavának úgy nyilatkozott, hogy a jelenség nem új keletű, hiszen az előző ciklusban is élt erőfölényével a koalíció. Bagdy a lapnak azt is elmondta, hogy az MSZP-SZDSZ koalíció sokszor napirendre sem engedte venni az ellenzéki előterjesztéseket.
A kereszténydemokrata politikus szerint az első csalódás az volt, amikor tavaly év végén kiderült: az újabb ciklusra szóló együttműködésen akkor már két és fél hónapja dolgozó koalíció mindössze két és fél órát adott az ellenzéknek, hogy a koalíciós szerződés részét képező bizottsági struktúra tervezetében a kipontozva hagyott maradék helyeket feltöltsék jelöltjeikkel.
Az eredmény az lett, hogy a Fidesz és KDNP más mércével méretett, mint a hivatalosan nem koalíciós tag, hanem ellenzéki szereplő MDF - tette hozzá Bagdy, aki szerint nem meglepő, hogy a háromfős MDF-frakciót nem sikerült bevonni az ellenzéki együttműködésbe, s a képviselőcsoport gyakran támogatja szavazatával a koalíciót.
Többség győz?
A fővárosi Fidesz már decemberben élesen bírálta az egyfős többségével - valamint az MDF hathatós segítségével - hatásosan operáló koalíciós erők döntéseit. Az októberi események után az MSZP-SZDSZ vezetőség nagy sietve összegründolta a jövőben közterületeken megtartott rendezvények engedélyezését jóváhagyó testületet, a városképvédelmi bizottságot, valamint módosították a közterület-használati rendeletet is. A döntések értelmében Budapesten nem lehet többé szabadon gyülekezni, legalábbis az eddig megszokott formában nem. A szocialistákból, szabad demokratákból és egy demokrata fórumos képviselőből álló bizottság engedélye nélkül ugyan lehet tüntetni, de hangszórót, színpadot vagy bármilyen más eszközt nem lehet használni az adott helyen.
Szintén az MDF segítségével tudták tető alá hozni a kormánypárti képviselők a szinte tejhatalommal bíró szupergrémiumot: a gazdasági bizottságot. Ez a testület lesz hivatott dönteni a Fővárosi Közgyűlés helyett minden fontos kérdésben, köztük a közművek vezetőinek kinevezéséről is.
A döntés után a fideszes Unghy Attila sérelmezte, hogy a jogi szakbizottság nem tárgyalt erről a fontos kérdésről. Úgy vélte, hogy a kormánypártok a tanácsrendszert visszaidéző körülményeket hoztak létre a mostani szervezeti szabályzat-módosítással. Lesz ugyanis egy ritkán ülésező tanácstestület jellegű közgyűlés, és lesz a végrehajtó bizottságnak tekinthető gazdasági bizottság.
Tarlós István, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője megjegyezte azt is, hogy ezzel a struktúrakialakítással Demszky Gábor már csak papíron tekinthető főpolgármesternek, mivel az érdemi kérdések a Somlyódi Csaba (MSZP) által irányított gazdasági bizottságban dőlnek el.
MNO - fidesz.hu