A jelentés szerint az üzleti és a fogyasztói várakozások egyaránt romlottak novemberhez képest, az előbbiek azonban a nyár végén még ennél is pesszimistábbak voltak. Míg 2006 nyarán - a megszorító, a belföldi keresletet szűkítő intézkedések bejelentésének, a magyar gazdaság iránti nemzetközi bizalom megrendülésének időszakában - rohamosan nőtt a pesszimizmus, őszre, az intézkedések tényleges hatásának idejére ez már inkább csak hullámzott - derül ki az összeállításból.
Az üzleti szférán belül decemberben minden ágazat várakozásai romlottak, az üzleti bizalmi index a novemberi mínusz 6,7 pontról mínusz 9,7 pontra csökkent. Az iparban és az építőiparban egyaránt kedvezőtlenebb lett a következő negyedévre várt termelési színvonal és a rendelésállomány megítélése, és az iparban az exportrendeléseké is.
Az áremelési törekvések mértéke és köre is emelkedett, s a foglalkoztatási szándék is némileg visszafogottabbá vált. Kedvező viszont, hogy az iparban kisebbnek látták saját termelésű készleteiket.
Az előző hónaphoz képest kissé csökkent a kereskedelmi bizalmi index értéke is. Július és október között a pesszimizmus volt az úr, de novemberben 6 ponttal javult az index, amihez képest decemberben csak 1 pontos volt a csökkenés. Az eladási pozíció és a készletszint megítélése novemberhez képest enyhén romlott, míg a megrendelések megítélése lényegében nem változott. A kereskedelmi cégek áremelési szándéka érezhetően erősödött - áll a felmérésben.
Az iparban és a kereskedelemben a bizalmi index decemberi értéke a tízéves átlag közelében volt. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése novemberhez képest az iparban kissé jobb lett, az építőiparban és kereskedelemben viszont rosszabb, s minden szektorban továbbra is a pesszimisták vannak nagy többségben. Kedvezőtlenebb lett a lakosságnak az ország várható gazdasági helyzetéről kialakított véleménye is.
A GKI fogyasztói bizalmi index értéke a választások előtti áprilisi csúcsponthoz képest júniusig 30, majd szeptemberig újabb 10 pontot esett, ehhez képest decemberig csak 2 pontos a csökkenés, az index értéke december végén mínusz 52,9 pont volt.
Az év utolsó hónapjában a lakosság saját várható pénzügyi helyzetére, megtakarítási képességére vonatkozó várakozásai enyhén romlottak. Érdekes, hogy a megkérdezettek a nagy értékű, tartós fogyasztási cikkek rövid távú vásárlási lehetőségét sokkal kedvezőtlenebbnek érezték, mint novemberben, a következő egy évben lehetséges vásárlás megítélése viszont alig változott - jegyzik meg a kutatók. Lényegében az emberek munkanélküliséggel és inflációval kapcsolatos várakozásai is stagnáltak - fűzik hozzá.
MNO - fidesz.hu