fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Goldman Sachs: Meredeken emelkedő infláció Magyarországon
2007. január 16., 12:43
A londoni konszenzusnál - 6,7 százalék - jobb, 6,5 százalékos decemberi 12 havi fogyasztói infláció után már januártól erős gyorsulást jósolnak londoni feltörekvő piaci elemzők, a várható pénzügypolitikai válaszról azonban továbbra is eltérőek a nézetek.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési és elemző részlegének keddi kommentárja szerint "a csúcs még előttünk van". A ház már januárra "tetemes" inflációemelkedést vár, 8 százalék körüli éves drágulással, és előrejelzése szerint márciusra 9 százalékos 12 havi adat várható, főleg a szabályozott árak emelkedésétől hajtva.

A GS londoni elemzése szerint az MNB elsősorban arra fogja összpontosítani figyelmét, hogy a magasabb inflációs adatok nem vezetnek-e nagyobb béremelési megállapodásokhoz az év elején.

A cég azzal számol, hogy a jegybank még egy alkalommal, negyed százalékponttal emeli az alapkamatot az első negyedévben, 8,25 százalékra, bár "annak is van bizonyos esélye, hogy ez nem következik be".

A Goldman Sachs kommentárja megjegyzi, hogy a piac máris "valamelyes valószínűséggel" áraz egy kamatcsökkentést a következő néhány hónapra.

A Dresdner Kleinwort - a Dresdner Bank londoni befektetési részlege - szerint a vártnál kedvezőbb decemberi éves infláció erősíti annak lehetőségét, hogy a 8 százalékos jegybanki alapkamat rövid távon nem változik. Jóllehet a maginfláció erősen felgyorsult az elmúlt hónapokban, és decemberben már magasabb volt a vártnál, nehéz azonban meghatározni, hogy ebben mekkora szerepe volt a költségvetési szigorításnak és mekkora az inflációs várakozásoknak, áll a DrK elemzésében.

A ház szerint ezért a Monetáris Tanács a következő hónapokban inkább a bérfejleményekre, semmint a maginflációra fog figyelni. A pénzügypolitika egyébként is csak 9-12 havi késleltetéssel hat a gazdaságra, így a tőkeköltség mostani emelésének hatása éppen akkor érné a belső fogyasztást, amikor az (a költségvetési szigorítás hatására) egyébként is "a gödörben lesz", áll a keddi londoni Dresdner-elemzésben.

Ezzel szemben a forint árfolyamingadozásai gyorsabban átszűrődnek az inflációba, és a devizahitelezés gyors emelkedése miatt komoly mértékben érintik a belső fogyasztást is, így az MNB a Dresdner Kleinwort nézete szerint csak akkor emelne kamatot, ha a forint a közeljövőben erős nyomás alá kerülne.

Michal Dybula, a BNP Paribas befektetési csoport közép-európai stratégája szerint azonban ez jó eséllyel be is fog következni. Dybula az MTI-nek a decemberi inflációs adatok keddi ismertetése után azt mondta: a ház ezért kitart azon jóslata mellett, hogy folytatódik a monetáris szigorító ciklus, és a magyarországi jegybanki kamat az első negyedévben, 8,75 százalékon fog tetőzni.

Dybula ezt a BNP Paribas azon előrejelzésével indokolta, hogy a forint a jelenlegi erős euróárfolyamról a következő hónapokban korrigálni fog, elsősorban a feltörekvő piacok számára kedvezőtlenebbé váló külső környezet miatt. Az elemző szerint január első hetében a gyengülési nyomás bizonyos mértékben már érezhető is volt, de ez "csak a kezdete volt egy nagyobb korrekciónak, és ha a forint 260 fölé gyengül az euróval szemben, az MNB-nek meg kell húznia a ravaszt".

MTI - fidesz.hu