"Szeretnénk elérni, hogy fel lehessen oldani a fegyverembargót, de előbb szeretnénk látni, hogy javul a jogi környezet, például hogy (Peking) törvénybe iktatja a polgári és politikai jogokra vonatkozó ENSZ egyezményt, és hogy szabadon bocsátják a Tienanmen téri felkelés bebörtönzött résztvevőit, és megszüntetik a (jogrendszeren kívüli) átnevelő munkatáborokat" - mondta a biztos.
Az EU az 1989-es felkelés vérbe fojtása - több száz, vagy akár több ezer fegyvertelen tiltakozó megölése, és további több ezer bebörtönzése - hatására vezette be fegyverszállítási tilalmát Kínával szemben.
Az unió nem változtatja meg a tilalom feloldásának feltételeit - szögezte le sajtóértekezletén Ferrero Waldner, aki azzal a céllal kezdett az előző nap tárgyalásokat kínai kollégájával Pekingben, hogy az EU és Kína 1985-ben aláírt gazdasági és kereskedelmi egyezményét megújítsák, kiterjesszék más területekre is, mint például a környezetvédelemre.
Egy új partnerségi és együttműködési megállapodás lehet az alapja a következő években az EU-kínai kapcsolatoknak. A szerződés - amelynek részletes megtárgyalása "éveket vehet igénybe" - jól érzékelteti az unió abbéli reményét, hogy együttműködést tud kialakítani Kínával az energiabiztonság, a klímaváltozás mérséklése és fenntartható fejlődés kialakítása terén is - tette hozzá.
Kijelentette azonban, hogy az EU egyelőre nem adja meg Kínának a piacgazdasági státust. )Ez a minősítés megóvná Kínát az esetleges kereskedelmi megtorló intézkedésektől.)
Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) kínai külügyminiszter szintén úgy nyilatkozott szerdán, hogy hazája a partnerség kiszélesítésére törekszik, noha a fegyverembargó továbbra is szembeállítja egymással a két felet, és Peking régóta követeli, hogy az EU feltétel nélkül oldja fel azt.
MTI - fidesz.hu