Tavaly 2033,8 milliárd forintos hiányt halmozott fel - az önkormányzatok nélkül - az államháztartás, az idén pedig a törvény szerint 1668 milliárd forint lehet a deficit. Mivel tavaly az idénre tervezett sztrádaadósságok egy részét átvállalta az állam, és így ez a kiadás már nem terheli a 2007-es évet, az egész éves hiány a mostani becslés szerint 1581,9 milliárd forint lesz, ami a GDP 6,3 százaléka - jelentette be Tátrai Miklós, a pénzügyi tárca államtitkára. A rossz hír viszont az, hogy január végére 224,6, az első negyedév végére pedig 894,9 milliárd forintos hiányt várnak - utóbbi az egész évre jósolt összeg 56 százaléka. Tátrai az időarányosnál jóval nagyobb első negyedéves hiányt azzal magyarázta, hogy a 13. havi bérek, valamint a 13. havi nyugdíjak első felének kifizetése erre az időszakra esik.
Folytatódik a MÁV Zrt. tőkeemelése is, ez 47 milliárd forinttal növeli a kiadásokat, ráadásul az egész éves agrártámogatások jelentős részét az első hónapokban fizetik ki csakúgy, mint a lakossági energiaár-kompenzációt. Utóbbi egyébként 68 milliárddal növeli a kiadásokat.
A bevételek is elmaradnak az időarányosan elvárhatótól, ugyanis az első negyedévben nem lesz befizetés sem evából, sem a cégek különadójából.
Egyszer sem jött be...
A szaktárca szerint a súlyos első negyedév ellenére tartható lesz az éves hiány, ugyanis az utolsó negyedévben többlettel zár a költségvetés. A dolog szépséghibája az, hogy az elmúlt években a hasonló jóslat egyszer sem jött be, vagyis az év végi többletet mindig elköltötték. A 2006. decemberi egyenleg például azért lett negatív, mert a kincstár 416 milliárd forintnyi adósságot vett át az állami tulajdonú Nemzeti Autópálya Zrt.-től, az adósságátvétel pedig kiadást jelent a költségvetésnek.
A Pénzügyminisztérium az idén is követi az elmúlt hónapok kommunikációs gyakorlatát - a legrosszabb verzióval számol, majd a tényleges hiány elmarad a várakozásoktól - nyilatkozott Barcza György, az ING Bank elemzője, aki az év végére hat-hat és fél százalék közzé várja az eredményszemléletű "uniós" hiányt, amelyet a PM a bruttó hazai termék 6,8 százalékára prognosztizál.
Tavaly az államháztartás pénzforgalmi hiánya a GDP 9,4 százaléka volt az önkormányzatokkal együtt, így a szaktárca számításai szerint, az "uniós" eredményszemléletű hiány tíz százalék alatt marad - vagyis 9,9 százalék lehetett, ami a legmagasabb az unióban. Mint közismert, az euróbevezetéshez három százaléknál alacsonyabb hiányra lenne szükség.
A Fidesz gátat vetne a trükközésnek
A Fidesz a tavasszal gátat vetne a költségvetési trükközésnek, ennek érdekében törvénymódosítást nyújt be a következő hetekben - mondta Varga Mihály, a párt gazdaságpolitikusa az EchoTV tegnapi műsorában. Mint fogalmazott, 2006-ban ipari méretekben folyt a kölségvetési adatok hamisítása, ezért a javaslata szerint el kell törölni a kötelező maradványképzést a költségvetési intézményeknél, míg a költségvetési adatokkal való manipulációt hasonlóan büntetné, mint a cégeknél a számviteli fegyelem megsértését. A párt szerint nem folytatható az a gyakorlat sem, hogy a ki nem fizetett állami, uniós támogatások után az áfát be kell fizetni a cégeknek a költségvetésbe.
Magyar Hírlap - fidesz.hu