Glattfelder Béla emlékeztetett arra, hogy "az Európai Bizottság javaslata a kukorica-intervenció megszüntetéséről súlyosan sérti a magyar és az európai gazdák érdekeit, mivel ez a döntés a legnagyobb közös piaci szervezet, a gabonapiaci rendtartás fenntarthatóságát kérdőjelezi meg. Intervenció nélkül a kukorica ára erőteljes ingadozásoknak lesz kitéve, amely negatív hatással lehet a többi gabonaféle árára is - lévén ezek a kukorica helyettesítő termékei. A kukorica-intervenció megszüntetése ezért magában hordozza a gabonapiaci szabályozás gyors szétesését."
Az intézkedés Glattfelder szerint az EU "közös agrárpolitikájának (KAP) jövőjére is katasztrofális hatásokkal lehet". Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztos egy év végi nyilatkozatában a kukorica után 2008-tól az összes agrárpiaci intervenciós intézkedés megszüntetését vetítette előre.
"Minden jel arra mutat, hogy a közös agrárpolitika lebontása sokkal gyorsabban fog végbemenni, mint azt akár csak egy évvel ezelőtt gondoltuk. Ennek legfőbb oka, hogy a KAP megszüntetésében érdekelt politikai erők és tagállamok pillanatnyilag túlsúlyban vannak" - nyilatkozta Glattfelder Béla.
A képviselő ugyanakkor abban reménykedik, hogy Románia és Bulgária csatlakozásával a mezőgazdasági támogatások fenntartásában érdekeltek tábora fog erősödni.
"A kukorica-intervenció megszüntetését a többség egyelőre magyar ügyként értékeli, mivel az közvetlenül minket érint a leginkább. Ráadásul az Európai Parlamentnek csupán véleményalkotási jogköre van mezőgazdasági ügyekben. A döntéshozatalra jogosult szerv az agrárminiszterek tanácsa" - húzta alá a képviselő. "A legfontosabb cél ezért az Európai Parlamentben, hogy megértessük, hogy a kukorica-intervenciót nem lehet a gabonarendtartás egészétől elkülönítve kezelni. Annak fenntarthatóságát a KAP 2008-ban esedékes általános felülvizsgálatakor, a többi agrárpiaci intézkedéssel együtt lehet megítélni. Az intervenció 2007-es megszüntetése ellen szól az is, hogy az idei vetésszerkezet már kialakult, így a gazdáknak nincs idejük felkészülni a jogszabályváltozásra. Ezzel az Európai Bizottság uniós alapelvet sértene."
Az intervenció megszüntetését "ráadásul sem a jelenlegi piaci helyzet, sem a középtávú piaci kilátások nem indokolják. A kukorica ára a korábbi évekhez képest szerényebb termés és a növekvő világpiaci kereslet miatt jelentősen meghaladja az intervenciós árat. Az év végére kialakult gabonahiány azt bizonyítja, hogy az előző évekből visszamaradt intervenciós készletek nélkül az EU nehezen tudná kezelni a piaci helyzetet."
gabona iránti kereslet a világpiacon is feltehetően növekedni fog a következő években. Ezt elsősorban az energiacélú felhasználás (bioetanol-gyártás), és a távol-keleti országok növekvő fogyasztása indokolja. A növekvő kereslet az árak emelkedését eredményezheti. Európának ezért törekednie kell arra, hogy élelmiszerből önellátó maradjon.
Európa nem engedheti meg magának, hogy a mai energiafüggőség mellett élelmiszer-függőség is kialakuljon" - vélte a képviselő.
MTI - fidesz.hu