fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Zökkenőmentes kormányzásban reménykedik Angela Merkel
2007. január 19., 17:31
Zökkenőmentes kormányzásban reménykedik a német kancellár a koalíciós partner bajor Keresztényszociális Unióban folyó hatalmi harc ellenére.

A nagyobbik konzervatív párt, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) élén álló kancellár asszony álláspontját a kormány szóvivője tolmácsolta pénteken a sajtónak. Ulrich Wilhelm szerint Angela Merkel bízik abban, hogy a CSU elnöki tisztségében bejelentett változás ellenére a konzervatív uniópártokból és a Német Szociáldemokrata Pártból (SPD) álló nagykoalíció zökkenőmentesen működhet tovább. A kancellár meggyőződését fejezte ki, hogy a koalíciós pártok együttműködése és a kormányzati munka zavartalan lesz.

Edmund Stoiber CSU-elnök és bajor tartományi miniszterelnök csütörtökön jelentette be, hogy szeptemberi hatállyal lemond pártelnöki és kormányfői tisztségéről. A 65 éves Stoiber azután döntött így, hogy tekintélyének rohamos hanyatlása miatt pártjának helyi vezetői egyre erőteljesebben követelték lemondását.

A bajorországi politikai válság ezzel azonban távolról sem oldódott meg, sőt CSU-körökben pénteken többen aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy az utódlási harc még kilenc hónapig eltarthat. Felhívták a figyelmet arra, hogy ez sem a pártnak, sem a szövetségi koalíciós kormánynak nem tenne jót, s a CSU, valamint a koalíció népszerűségének további csökkenéséhez vezetne.

Stoiber ilyen körülmények között kezdett külön-külön, négyszemközti tárgyalásokat pénteken délután Münchenben pártjának vezetőivel, köztük az utódjelöltekkel, így egyebek között a két pártelnökjelölttel, Erwin Huber bajor gazdasági miniszterrel és Horst Seehofer szövetségi mezőgazdasági miniszterrel, valamint a tartományi kormányfői szék várományosával, Günther Beckstein bajor belügyminiszterrel. Ugyanakkor felmerültek más nevek is.

Az utódlás kérdésének eldöntésében a hagyományoknak megfelelően nagy szerepet játszanak a bajor régiók, továbbá a tartományi parlamenti frakciók, valamint a helyi parlament és a CSU berlini Bundestag-frakciója közötti erőviszonyok, sőt a programok mellett a vallási kérdések is. Amennyiben Becksteint - aki frankföldi és protestáns - valóban kormányfőnek választják majd, aligha elképzelhető, hogy a pártelnök ne bajor és katolikus legyen.

Általános vélekedés szerint valószínű, hogy legalábbis az egyik poszt betöltésével a CSU nem vár szeptemberig.

MTI - fidesz.hu