A miniszterelnök szerint a hivatalos amerikai kérés a radarállomás elhelyezését célzó tárgyalások megkezdésére pénteken este azután érkezett Prágába, hogy kormánya bizalmat kapott a képviselőháztól. "A radarállomás úgy épülne fel, hogy ne legyen semmiféle kedvezőtlen hatással a környező falvak lakóira, ne veszélyeztesse életminőségüket, sem pedig a környezetet" - állította Topolánek. A kormányfőnek meggyőződése, hogy a radarállomás Csehország számára is hasznos lehet, és hozzájárulhat az ország biztonságának megerősítéséhez. "Elhelyezését a Cseh Köztársaság területén személyesen támogatni fogom" - szögezte le.
Arról, hol épüljön meg az amerikai radarállomás, a rövidesen megkezdődő tárgyalások döntenek. Nem hivatalos értesülések szerint elsősorban két katonai gyakorlókörzet (Libavá és Jince jöhetnek számításba.
A cseh médiai tavaly tavasszal írt arról, hogy az Egyesült Államok katonai rakétatámaszpontot vagy radarállomást szeretne létesíteni Csehország, Magyarország vagy Lengyelország területén. Később amerikai szakértői bizottság is járt Csehországban, amely megvizsgálta a számításba jöhető helyeket. Míg a rakétatámaszpontot a felmérések szerint a csehek többsége elutasítja, a radarállomással kapcsolatban elfogadóbb az álláspont. A Factum Inventio prágai ügynökség januárban készített felmérése szerint a radarállomást a megkérdezettek 60 százaléka elfogadná.
MTI - fidesz.hu