A miniszter közölte, hogy az eddig 19 helyen talált, 4800-5000 tonna települési szemét közvetlen környezeti veszélyt nem jelent, ezért ártalmatlanításukról nem kell rendkívüli sürgősséggel gondoskodni. Persányi Miklós kifejtette, hogy a hatósági vizsgálat befejezését követően a büntetőeljárások végét nem kell bevárni. Ha a vizsgálat eredményeként egyértelműen bebizonyosodik a szemét eredete, akkor a német hatóságokat felszólítják a hulladék visszaszállítására.
A miniszter jelezte: amennyiben nem lehetne bizonyítani a szemét eredetét, akkor azoknak a területeknek a tulajdonosai kötelesek gondoskodni az ártalmatlanításról, ahová a hulladék került.
Beszámolt arról, hogy az ügyben eddig feltárt helyszínek között bezárt és legálisan működő lerakókat egyaránt vizsgálnak a hatóságok. Persányi Miklós utalt arra, hogy települési hulladékkal való visszaélés miatt 3 év szabadságvesztés róható ki Magyarországon.
Hans Peter Schiff elmondta, hogy Németországban nemcsak tartományi, de már szövetségi szinten is foglalkoznak az üggyel. A vizsgálatok során a rendőrség és az államügyészség bizonyítékaira van szükség, hogy a felelősség megállapítható legyen - hangoztatta. Hozzátette, hogy a német hatóságok a magyarral együttműködve lépnek fel az ügyben érintett bűnözőkkel szemben. Megerősítette, eddig mintegy 1200 tonna szemétről lehet tudni, hogy minden bizonnyal Németországból, Baden-Württemberg tartományból származik.
Utalt arra, hogy az Európai Unióban világos jogszabály vonatkozik az illegális hulladékszállításról és -kezelésről. A vizsgálatok befejezését követően Németország teljesíteni fogja kötelezettségét - hangoztatta a nagykövet.
MNO - fidesz.hu