Az idézett forrásokra hivatkozva a tekintélyes politikai-gazdasági napilap, a Handelsblatt szerdán vezető helyen számolt be arról: miközben az egyik oldalon az uniós elnökséget betöltő Németország és a korábbi szerződéstervezetet már ratifikáló, többi tizenhét állam - köztük Magyarország - sorakozott fel, a tervezetet népszavazáson elutasító Franciaország és Hollandia, valamint az euroszkeptikus Lengyelország és Csehország egyre élesebb ellenállást tanúsít az alkotmányozó folyamat felgyorsításával szemben.
A nagyobb tábor most minden eszközzel nyomást akar gyakorolni a kisebbre, s ezért magas rangú képviselőik pénteken Madridban találkoznak. Értesülések szerint közös üzenetet kívánnak megfogalmazni az alkotmány ellenzőinek, mindenekelőtt Franciaországnak, ahol - mint Berlinben vélekednek - a jelenlegi elnökválasztási kampány szinte valamennyi jelöltje politikai tőkét kíván kovácsolni a lakosság Európa-ellenes érzelmeiből. De nem sokkal könnyebb a helyzet Hollandiában sem, ahol a közelmúltban újjáválasztott Jan Peter Balkenende miniszterelnök hangoztatta: nem támogatja, hogy az egyszer már elutasított tervezetről újabb népszavazást tartsanak. Végezetül a Lengyelországban és Csehországban kormányzó konzervatívok ugyancsak az alkotmány ellen vannak, bár a lakosság hangulata - s a német elnökség ebben reménykedik - a legutóbbi felmérések szerint mindkét országban inkább alkotmánypárti.
Az említett források emlékeztettek arra, hogy az alkotmányos szerződés elfogadása a német uniós elnökség egyik legfőbb célkitűzése. Angela Merkel több ízben is leszögezte, hogy alkotmány nélkül nem kerülhet sor újabb bővítésre, s a szerződést mindenképp ratifikálni kell a 2009-ben esedékes európai parlamenti választások előtt. A kancellár azon a véleményen van, hogy a jelenlegi szerződéstervezet lehető legnagyobb részét meg kell menteni, annak gazdasági és szociális területein azonban lehet szó módosításokról. Németország rendkívül erőteljesen számít a többi tizenhét ratifikáló állam támogatására. Meg kívánja várni a francia elnökválasztás kimenetelét, június elején azonban "egészen konkrét" javaslatokat akar előterjeszteni az alkotmányozó folyamat jelentős felgyorsítására - közölték az idézett források.
MTI - fidesz.hu