A volt szovjet köztársaság egyebek között azért szorul az EU pénzügyi segítségére, mert Oroszország - egészségügyi kockázatokra hivatkozva - megtiltotta a moldovai borok behozatalát, és ezzel egy időben jelentős mértékben fölemelte a gáz árát. A bor Moldova legfontosabb exportcikke - a GDP negyede ebből származik - , Oroszország pedig a legfontosabb exportpiaca: a teljes borkivitel 80 százaléka irányult ide. Eközben az orosz állami tulajdonban lévő Gazprom bejelentette, hogy a korábbi ár több mint duplájára emeli a gáz árát. A két intézkedés rendkívül negatív hatással volt az ország költségvetési és külkereskedelmi egyensúlyára.
Az EU ezért 45 millió eurós rendkívüli, vissza nem térítendő támogatást folyósít az Európa legszegényebb országának számító Moldovának.
A kivételes pénzügyi segítséget indokolja az is, hogy Moldova gazdasága a nehézségek ellenére az utóbbi években jelentősen fejlődött, és az ország távolabbi céljai között az európai uniós tagság megszerzése is szerepel. Az EU-nak alapvető érdeke, hogy Moldova gazdasági és politikai önállóságát támogassa.
A képviselő jelentése számos ponton módosítja az Európai Bizottság előterjesztését. Ezek elsősorban a pénzügyi támogatás felhasználásának átláthatóságát és szigorú ellenőrzését szolgálják.
MTI - fidesz.hu