A konzervatív újság szerint a vízummentességet élvező országok csoportjába be kell venni az Egyesült Államok "megbízható szövetségeseit", a Kelet- és Közép-Európai államok között Magyarországot is.
George Voinovich ohiói republikánus szenátor a héten terjesztette be kétpárti támogatottságú kezdeményezését arra vonatkozóan, hogy Amerikának javítania kellene kapcsolatait azokkal az államokkal, amelyek fontos szövetségesek a terrorizmus elleni harcban.
George Bush elnök tavaly november végi lettországi és észtországi vizitje során tett váratlan bejelentést: megpróbálja meggyőzni a kongresszust arról, hogy további országok kerüljenek be a vízummentességi programba, és az új európai uniós tagországok vízumkötelezettségének eltörlését fogja kezdeményezni.
Az amerikai belbiztonsági minisztérium a bejelentés után szigorított útlevél-ellenőrzéseket és repülőtéri vizsgálatokat, továbbá az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodó külföldiek azonnali hazatelepítését helyezte kilátásba a vízummentességi program esetleges kiterjesztése kapcsán.
Az amerikai vízummentességi programnak jelenleg 27 ország állampolgárai élvezik az előnyét. A programba elvben bizonyos feltételek teljesülése esetén lehet bekerülni; a konzuli hivatalok által elutasított beutazási kérelmek arányának 3 százalék alatt kell maradnia, ezenkívül figyelembe veszik azt is, mennyien maradnak az országban a 90 napos turista és üzleti vízummal belépők a tartózkodási engedély lejárta után. A The Washington Times szerint ezek a feltételek a vasfüggöny maradványai, nem tükrözik a mai nemzetbiztonsági szempontokat, például a britek is vízum nélkül utazhatnak Amerikába, pedig a szigetországnak sajnos "saját terroristái" is vannak. A vízummentességi programot a 2001-es terrormerényletek óta nem bővítették.
Az újság szerint a kétpárti törvényjavaslatnak egy szépséghibája van: első körben csak öt országot javasol bevonni a vízummentes programba, amelyet a kedvező tapasztalatok esetén kiterjesztének a többi aspiráns államra is.
Simonyi András washingtoni magyar nagykövet mindenekelőtt üdvözölte a szenátorok kezdeményezését, mint amely a jég megtörésére irányul. Egyúttal azonnal megnyugtatott: Magyarország "az elsők között fog bekerülni a vízummentességi programba".
Kifejtette, hogy az amerikai törvényhozásban többen ellenzik a vízummentesség kiterjesztését, és a szóban forgó többlépcsős bevezetési menetrend az ő megnyugtatásukat szolgálja.
Közölte, ő maga is többször egyeztetett Voinovich ohiói szenátorral, akinek a jelentkező országok képviselői közül többen "elég agresszíven" vetették fel ezt a problémát.
Ha öt ország sikeres lehet és teljesíti a feltételeket, akkor már nem lehet akadálya annak, hogy további országokat is felvegyenek - mondta a nagykövet, aki szerint "bármi, ami megtöri a jeget, nekünk segít". Hozzátette, a hazai parlamenti pártok lobbitevékenységétől is sok minden függ.
A nagykövet arról nem kívánt feltételezésekbe bocsátkozni, hogy kik és milyen szempontok alapján döntenek majd az első öt országról, ha a többlépcsős bevezetésről születik döntés, szerinte erről a kérdésről nagy vita fog kezdődni. Azt sem lehet előre látni, mennyi idő múlva alakulhat ki egyetértés a Capitoliumon ebben a kérdésben, és mikor fogadhatja el a kongresszus a vízumpolitika módosítását.
Korábban éppen a The Washington Times adott teret azoknak a biztonsági kifogásokat hangoztató véleményeknek, amelyek szerint a vízummentességi program megkönnyíti a terroristák dolgát, kitűnő lehetőség számukra, hogy Amerikába jussanak.
MTI - fidesz.hu