A kamarai elnök a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Veszprém Megyei Önkormányzat hagyományos gazdasági évnyitó rendezvényén kifejtette: a korábbi években zajlott gazdasági folyamatokról azonos állásponton vannak a kormánnyal, a jövőre vonatkozóan azonban csak aggodalmakat tudnak megfogalmazni.
Parragh László rámutatott, hogy a gazdaság szerkezete kettősséget mutat: a valóban dübörgő multinacionális vállalatok mellett egy nagyon nehéz körülmények között egyensúlyozó, alultőkésített hazai vállalati kör működik.
Miközben a magyar gazdaságban erős exportnövekedés tapasztalható, látni kell, hogy ennek az exportnak a Top 15 cég adja a 35 százalékát, az összes export 80 százaléka multinacionális cégeken keresztül megy ki az országból. Mellettük a magyar kis- és középvállalati szektor beszállítóként sem igen rúg labdába, másrészt ha ki is jut a piacra, csak szűk térségben működik - mondta a kamara elnöke.
Parragh László szerint az országban gyenge gazdaság szervezettsége, rossz hatásfokkal működik az intézményrendszer, és az elmúlt éveket ellentmondásos gazdaságpolitika jellemezte, ahol a prioritások teljesen zavarosak voltak.
Egy olyan országban, ahol közel 14 százalékos reálbér-növekedést lehetett elérni, amely aztán jövőre várhatóan mínuszba fordul, és ahol sokkal magasabb a háztartások fogyasztása időszakonként, mint a GDP növekedés, ott nem kell csodálkozni azon, hogy ennyire összekeverednek a makrogazdasági folyamatok - fogalmazott a kamara elnöke.
Parragh László hozzátette: várhatóan tovább emelkednek az adóterhek, miközben egy belső fogyasztás-lassulással találkozunk, ami külön veszély a kis-és középvállalkozások számára. Ha a belső piac szűkül, az ő kiszolgáltatottságuk jelentősen növekszik - mondta az elnök.
MTI - -fidesz.hu