Szerte az országban a demokratikus politikai pártok, továbbá a civil szervezetek emlékünnepségekkel, koszorúzásokkal, kiállításokkal idézik fel a nemzetiszocializmus áldozatainak emlékét.
A német parlament évekkel ezelőtt a holokauszt emléknapjává nyilvánította január 27-ét, az auschwitzi haláltábor felszabadulásának napját. Az első országos megemlékezést 1996-ban tartották, c azóta minden évben megemlékeznek a nácizmus áldozatairól. Az ENSZ két évvel ezelőtt január 27-ét nemzetközi emléknappá nyilvánította.
Angela Merkel kancellár szombati nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy minden demokratikus eszközzel fel kell venni a harcot a nemzetiszocializmus eszméinek újjáélesztését célzó erőfeszítésekkel szemben. Ennek kapcsán az ország demokratikus politikai erőit a szélsőjobboldali Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) elleni harcra szólította fel, "nulla toleranciát" hirdetve az NPD, illetve a szélsőjobboldal törekvéseivel szemben.
A konzervatív kancellár mellett több magas rangú szociáldemokrata politikus is felhívta a figyelmet a szélsőjobboldal és ezzel összefüggésben az antiszemitizmus erősödésére Németországban.
A holokauszt áldozatairól hétfőn a német parlament, a Bundestag is megemlékezik.
Az idei évben ugyanakkor az emléknapnak magyar vonatkozása is van: a Bundestag vendége lesz Kertész Imre Nobel-díjas író, és a magyar népzene nagyköveteként ismert, Kossuth-díjas Muzsikás együttes.
Az ünnepi beszédet Norbert Lammert, a Bundestag elnöke, tartja, majd felolvasnak Kertész Imre Kaddis a meg nem született gyermekért című regényéből. A parlamenti megemlékezés keretében a Muzsikás együttes erdélyi magyar, erdélyi cigány és erdélyi magyar zsidó népzenét játszik.
MTI - fidesz.hu