A fejlődő országok gazdasági növekedésüket féltik a CO2-kibocsátás csökkentését is előirányzó kereskedéstől, míg az Egyesült Államok és még néhány nagy légszennyező állam kormányzati szinten nem kívánt eddig határozni a légszennyező gázok kibocsátásának valamilyen korlátozásáról.
A kérdés megoldásának előbbre vitelét nehezíti, hogy a kereskedési rendszerek, nevezetesen az EU-é az utóbbi időkben nehézségekkel küszködött, a széndioxid "tőzsdei ára" gyakorlatilag tavaly összeomlott. Sokak szerint ezen piac, kereskedési tér áringadozásait éppen a nagyobb likviditással, azaz a jogokkal való kereskedési rendszer kiszélesítésével lehetne csökkenteni, hiszen a piac lényegében működik, csak nem fejlődik megfelelően. Hosszabb távon ezen piacon Kínának és Indiának is jelen kell lennie, azaz meghatározni a kibocsátható légszennyező anyagok felső mennyiségi határát is.
Magának a Világgazdasági Fórumnak a vezetői is elismerték, hogy a rendezvény éppenséggel rossz példával jár elől a szennyező gázok kibocsátásában. A klímaváltozással jeles helyen foglalkozó fórumra érkezett több mint kétezer résztvevőt szállító járművek és a fogadólétesítmények működtetése összesen körülbelül 6700 tonna szénnel terhelték meg a föld légkörét. Mindeközben a tiszta energiák támogatására mintegy 100 ezer dollárnyi megajánlást tettek a jelenlévők, mely összeg a fenti CO2-mennyiség okozta légszennyezési kár 70 százalékának fedezésére lehet elegendő, azzal együtt, hogy a szervezők környezetkímélőbb járműveket vetettek be a fórumozók szállítására, a környezetet kevésbé károsító fűtést is alkalmaztak.
MTI - fidesz.hu