A két ország kormánya korábban megállapodott arról, hogy a Japán déli részén fekvő Okinava szigetén új helyre telepítenek egy amerikai támaszpontot.
Kjuma a Kiodo hírügynökség vasárnapi jelentése szerint egy előző napi beszédében azonban felrótta az Egyesült Államoknak, hogy Washington nem érti meg, az ügyben szükség van Okinava kormányzójának az együttműködésére.
A japán miniszter szerdán már magára vonta Washington haragját azzal, hogy téves feltételezésen alapuló hibának minősítette az Egyesült Államok 2003-ban Irak ellen indított invázióját. Az amerikai külügyminisztérium Japánnal foglalkozó osztályának vezetője válaszul figyelmeztette a szigetországot: meghezítheti a két ország védelmi és külügyminiszterei közötti rendszeres találkozók következő fordulójának megrendezését, ha Japán ismét bíráló élű megjegyzést fűz valamely amerikai döntéshez. Az utolsó ilyen - "kettő plusz kettő" alapon szervezett - találkozót idén májusban tartották Washingtonban.
Kjuma pénteken igyekezett csökkenteni Irakkal kapcsolatos kijelentésének jelentőségét, mondván hogy nyilatkozata a fordítás során talán erősebb hangvételt kapott az általa kívántnál, és megígérte, hogy a jövőben gondosabban megválogatja szavait.
Közeli szövetségesként Japán ritkán bírálja nyilvánosan az Egyesült Államok katonapolitikáját. A két ország közti biztonsági paktum értelmében 50 ezer amerikai katona állomásozik Japánban, ami a mostani kritikát megfogalmazó Kjuma szerint is, nagyban hozzájárul az ázsiai-csendes-óceáni térség békéjéhez és stabilitásához.
MTI - fidesz.hu