A megkérdezettek többsége szerint az uniós gazdaság egészére nézve pozitív hatással van a közös pénz. A felmérés készítői szerint e mögött az áll, hogy a megkérdezettek szerint a sajátjuk helyett más tagállamok húztak hasznot az euróból. Ez alól egyedül a franciák kivételek; relatív többségük - mintegy negyven százalékuk - szerint a teljes EU-gazdaságra is káros hatással van a valutaunió.
Az euró népszerűtlenségére és annak lehetséges következményeire nagy londoni elemzőházak már korábban felhívták a figyelmet. A Moody's nemzetközi hitelminősítő valamivel több mint egy éve kiadott hosszú távú előrejelzéséből kiderül, hogy "valószínűtlen, de már nem lehetetlen" az euróövezet felbomlása. A Moody's akkori elemzése szerint a bővítés utáni unió működtetésére kidolgozott alkotmányos szerződés francia és holland elvetésének legmarkánsabb következményeként az EU "olyan szakaszba jutott, amelyben a lehetséges kimenetelek választéka jelentősen kibővült".
Az Economist Intelligence Unit gazdasági előrejelző intézet szerint csekély a valószínűsége a valutaunió felbomlásának, igaz, az könnyen bekövetkezhet, hogy egy vagy több tagállam kilép az euróövezetből. Az intézet szerint e kockázat Olaszország esetében a legnagyobb.
A Financial Times által közölt felmérés szerint egyébként az euróövezeti polgárok személyes anyagi helyzetük alakulását is borúlátóan ítélik meg. A válaszadók mindössze 26 százaléka számít arra, hogy az év végén jobban fog élni, 23 százalékuk anyagi helyzetének romlásától tart, 43 százalékuk pedig nem vár változást.
MTI - fidesz.hu