fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Korlátolt társas felelőtlenség
2007. február 5., 10:25
Nyár van, Timothy Garton Ash után szabadon: az igazság első és utolsó évének nyara, 1989 júliusa, éppen temetik Kádár Jánost. A Münnich Ferenc (azóta újra Nádor) utca egyik sarkán egy magas, sovány férfi, Krassó György létrára állva próbálja meg átragasztani az utca tábláját, de nem tudott magának rendes csirizt csinálni. Az egyik közeli házból egy hölgy siet a segítségére, és Krassónak kikeveri a ragasztót, háziasszonyi ismeretek, de úgy is mondhatnám: forradalom és szakszerűség! E három szóban foglalhatnánk össze az esemény lényegét. A forradalom is, a szakszerűség is elmaradt; ettől szenvedünk ma is. Krassó akciójára az MSZP elődpártja úgy reagált akkor, hogy sérti a törvényességet.

Nem ez az első eset a történelemben, hogy valaki a törvényt úgy állítja helyre, hogy cselekedetével törvényt sért. Heinrich von Kleist hősét, Kohlhaas Mihályt a tizenhatodik század dereka táján a földesúri jogokkal visszaélve fosztják ki a tronkai sorompónál, amint egy falka fiatal, jól táplált, gyönyörű lóval külső országba igyekszik, hogy kereskedjen velük.
Kohlhaas Mihályt "rablóvá és gyilkossá tette" a küzdelem, amelyet jogérzetétől hajtva folytatott azért, hogy orvosoltassa sérelmeit. Regénye végén így beszél hozzá a választófejedelem: "»Nos, Kohlhaas lócsiszár, ilyeténképpen te most már megkaptad az elégtételt, készülj fel, hogy ő császári felségének, akinek az ügyésze itt áll, a közbéke megszegéséért a magad részéről is elégtételt adj!« Kohlhaas levette kalapját, ledobta a földre és azt felelte, hogy készen áll reá! Gyermekeit, miután mégegyszer fölemelte és mellére szorította őket, átadta a kohlhaasenbrücki tiszttartónak, s mialatt az a kicsiket zokogva elvezette a térről, a lócsiszár a vérpadra hágott."

Az MSZP elődjének emberei 1989-ben törvénytelenséget emlegettek például Krassó György akciója kapcsán. Ma azt mondják, hogy a Kossuth téri vaskordonok ledöntése veszélyezteti a demokráciát.
Egy akció, amelynek célja egy törvénytelen állapot megszüntetése, a demokráciát miért veszélyeztetné? Hozzányúlni egy törvénytelenül felállított korláthoz és ledönteni - miért volna antidemokratikus tett? Miért volna antidemokratikus cselekedet figyelmeztetni arra, hogy a szolgáló és védő rendőrség olyan helyzetbe került, amikor egy jogkorlátozó intézkedést kényszerül szolgálni és védeni? Demokratikus-e egy ilyen rendőrség?

Lehetséges, de nehéz a hatvanas évek idejéből értelmezni mindazt, ami történik, és azt mondani, hogy demokratikus a mi rendőrségünk, hiszen nem ugrott neki a mentelmi joggal rendelkező képviselőknek... Sokkal nagyobb probléma szerintem, hogy a többletjogokkal nem védett civileknek ellenben neki-nekiugrott... Ahhoz képest azonban, ahogy a negyvenes évek végén az akkori rendőrség emberei gond nélkül begyűjthették a képviselőket is, az állapotok valóban demokratikusak.

Jelkép a Kossuth téri vaskordon. Azoknak a korlátozásoknak és korlátoknak a jelképe, amelyek a rendszerváltás rendszerének a bukását mutatják. Például annak a félemlítésnek a fizikai megvalósulása, amely a munkahelyeken tölti el a megélhetésükért, a puszta létükért a minimálbér vaskordonjai között rettegő embereket. Akiknek nincs érdekképviseletük, akik tudják, az a legjobb, ha meg se szólalnak, mert rögtön röpülnek.

Azoknak a korlátoknak is fizikai megvalósulása, amelyek az emberek fejében őrződtek meg az 1990 előtti időkből, meg még korábbról: választók és választottak elméjében egyaránt. Amelyeket nem tudnak átlépni annak érdekében, hogy megtárgyaljanak és megoldjanak feladatokat. A cívisváros példája, az egykor három-négy felé is adózó, a legkülönfélébb ellenfelekkel és barátokkal egyszerre tárgyaló Debrecen esete ebből a szempontból most különösen figyelemre méltó. A Fidesz egyre erőteljesebb és népszerűbb vezetője a polgármester, a város nyakas kálvinistái kifütyülik a miniszterelnököt - akivel tárgyalnak, mert a város érdeke ezt kívánja.

A szellemi korlátokat és a jogkorlátozó fizikai kordonokat le kell döntenünk. Az arányosság törvényeire pedig Kohlhaas Mihály példája intsen mindnyájunkat.

Zelei Miklós, Magyar Hírlap


fidesz.hu