Az egyezmény egyértelműen rögzíti, hogy a kabinet mandátuma alatt nem írnak ki újabb népszavazást az Európai Unió alkotmányos szerződéséről. Franciaország mellett Hollandiában is egyszer már elutasította a közvélemény az alapdokumentumot, amelynek késlekedő ratifikációja intézményi válsághelyzetet idézett elő az EU-ban , megállítva a további bővítést is. Ezen nem segít ráadásul az sem, hogy tizennyolc EU-tagállam - köztük Magyarország - már megerősítette az alkotmányt.
Jan Peter Balkenende ügyvezető kormányfő, a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) eddigi miniszterelnöke a hét végén véglegesítette a megállapodást Wouter Bos munkapárti (PvdA) elnökkel és a CU-t irányító André Rouvoettal. Az egyezmény szövege egyelőre nem ismeretes, de a holland médiába kiszivárgott - Brüsszelbe is eljutott - értesülések szerint várható, hogy az új kabinet enyhít a bevándorlási szigor politikáján, és visszafogja a gazdasági reformokat is. Megállapodtak a nyugdíjak állami finanszírozásának kérdésében is, a cél, hogy a későbbi nyugdíjba vonulásra ösztönözzék a dolgozókat az öregedő társadalom korszakában. Az eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet a kabinet várhatóan a környezetvédelemre is.
Balkenende kereszténydemokrata-liberális kormánya éppen a szigorú bevándorlási politika miatt esett szét mandátumának lejárta előtt, tavaly nyáron, miután kivált belőle a kicsiny reformista Demokraták 66 párt. A CDA ugyanakkor a reformok révén elért gazdaságpolitikai eredménynek köszönheti sikerét a novemberi előrehozott választáson. A voksoláson vártnál bonyolultabb eredmény született, a nagy pártok egymáshoz közeli eredményt értek el, így látni lehetett, hogy a koalícióalakítás sokáig fog tartani.
A CDA 150 képviselői helyből 41-hez jutott, a PvdA 33, a Keresztény Unió 6 poszttal rendelkezik. Ha tényleg ez a koalíció áll össze, az ellenzék vezető ereje a liberális Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) lesz, amely 22 képviselői mandátumot szerzett. A második világháború óta a kereszténydemokraták és a szociáldemokraták nagykoalíciója volt a leggyakoribb kormányformáció Hollandiában.
MTI - fidesz.hu