Minden eddiginél több, összesen 7588 megawatt névleges teljesítményű új szélerőművet helyeztek üzembe tavaly az Európai Unióban. A több mint kilencmilliárd euró értékű új fejlesztéseknek tulajdoníthatóan a közösség területén működő szélerőművek kapacitása 48 ezer megawattra nőtt. Ez több, mint Magyarország teljes áramtermelése, és a tagállamok teljes energiafelhasználása 3,3 százalékának felel meg. Az Európai Szélenergia Társaság jelentéséből kiderül: a legtöbb új szélerőművet tavaly is az ezen a téren éllovas Németországban és Spanyolországban építették, de 2002 óta a többi tagállamban is hatszorosára emelkedett az újonnan üzembe helyezett létesítmények száma.
Magyarországon tavaly nyolc helyszínen összesen 43,4 megawatt új szélerőmű-kapacitás épült fel (a 2005 végi 17,475 megawatt volt).
Tóth Péter, a Magyar Szélenergia Társaság elnöke kérdésünkre elmondta: az első szélerőmű Magyarországon 2000-ben épült fel, jelenleg pedig 39 létesítmény áll, többségük a Kisalföldön.
Az, hogy az új szélerőművek üzembe állítása mennyivel növelte idehaza a szélenergia arányát az áramtermelésben, várhatóan csak a Magyar Energiahivatal márciusi jelentéséből derül ki. A megújuló energiaforrások az áramtermelés négy-öt százalékát adják, ezen belül a szélenergia a biomassza mögé a második helyre ugrott fel, a harmadik helyre szorítva a vízerőműveket.
További fejlesztéseket valószínűsít, hogy a beruházó cégek 2006 márciusáig több mint kilencszáz megawatt összteljesítményű szélerőmű létesítésére adtak be engedélykérelmet, igaz, a szükséges engedélyek beszerzése legalább két évet igényel, miközben a gyártó cégek is csak egyéves határidővel vállalják a turbinák szállítását. Emellett az energiahivatal tavasszal 330 megawattban korlátozta a hálózatra csatlakozó szélerőművek maximális kapacitását. A korlátozás oka, hogy a magyarországi villamosenergia-hálózat néhány száz megawatt teljesítmény felett nem képes elviselni, ha a szélerősség ingadozásával együtt a szélerőművek áramtermelése is ingadozik. Ezt csak úgynevezett kiegyenlítő erőmű rendszerbe állításával lehetne orvosolni, amit a szomszédos Ausztriában is csak az Alpokban lévő vízerőművekkel tudnak megoldani.
Németh I. Gergely, Magyar Hírlap
fidesz.hu