fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kettőn áll a vásár?
2007. február 8., 08:01
Az SZDSZ-t, amely egykor a Kis Jánosok, Tamás Gáspár Miklósok, Tölgyessy Péterek pártja volt, mára olyan figurák környékezték meg, mint Kóka János és Mali Zoltán. A gazdasági miniszter - aki, ha teheti, azzal kérkedik, hogy másfél millió forintot ér az órája, és legalább negyven öltönye van - most pártelnök akar lenni. Senki ne higgye, hogy a milliárdos üzletember a liberális eszmék, értékek hatása alá került.

Ő tipikusan az az ember, akinek teljesen mindegy, hogy melyik parlamenti párt választja vezetőjének, a pénz és a politikai befolyás motiválja. Gondolkodásmódját, habitusát jól jellemzi, hogy a közszféra leépítéséről annyit tudott mondani, a mocsár lecsapolásáról nem a békákat kell megkérdezni, de amikor olyan kedve volt, kioktatta az Akadémia elnökét is.
Valamiért egy ilyen embert támogatnak Fodor Gáborral szemben a pártelnöki küzdelemben Konrád Györgyék. Kóka szisztematikusan bővíti hódolóinak körét. Kit hogyan lehet megnyerni. Wekler Ferencet, a párt Baranya megyei elnökét például kinevezte autópálya-építési koordinátornak. A szőlőültetvényeihez állami támogatások garmadáját elnyerő politikus ma már nem is titkolja, hogy ő és a megyéje a gazdasági minisztert látná szívesen Kuncze Gábor utódjaként.
És itt érkeztünk el Mali Zoltánhoz, aki, hogy, hogy nem, éppen Baranyában ténykedik. A drávapiski polgármester azért mondott le kedden SZDSZ-es párttagságáról, mert a Magyar Nemzet nyilvánosságra hozta, hogy szimpla bűnöző. Fiatalkorú társával betörtek egy kocsmába, ahonnan néhány tábla csokoládé és egy pár söröskorsó mellett még a kávéfőző gépet is ellopták, a nyerőautomatát és a kasszát pedig kifosztották. Mindent vittek, ami mozdítható volt. Maliék amúgy nem jutottak messze a zsákmánnyal, már a vendéglő előtt elfogták őket. Így hát se csoki, se kávéfőző. Igazi balekok. Nos, ez a Mali Zoltán döntött úgy nemrégiben, hogy tagokat toboroz az SZDSZ-be. Az, hogy mivel vette rá az ormánsági embereket - köztük számos romát - a párttagságra, részben már kiderült. Néhányan elismerték, hogy élelmiszercsomagot kaptak cserébe az aláírásukért, ami azt is megvilágítja, mit jelent az elnökjelöltségét tegnap hivatalosan is bejelentő Kóka mondata: oda kell menni minden egyes szavazatért. Tehát nem az SZDSZ által erőltetett több-biztosítós modellben rejlő lehetőségeket fedezték fel hirtelen az ország egyik legelesettebb vidékén élő emberek.
Kuncze Gábor - aki szintén Kóka szekerét tolja - Mali Zoltánról a napokban csak annyit mondott, egy lelkes fiatal, a taglétszám növekedése pedig azt jelzi, hogy az SZDSZ vidéken sem népszerűtlen. (Az, hogy hol népszerű az SZDSZ, mely a mostani közvélemény-kutatási adatok szerint nem jutna a parlamentbe, rejtély.) A jó ütemben leköszönő pártvezető igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy az új tagok többsége nem vehet részt az elnökválasztást megelőző küldöttállításban, mivel ahhoz túl későn léptek be.
Az SZDSZ mostani állapotáról sok mindent elárul ez az ügy. A párt válságát mégis leginkább az jelzi, hogy egyáltalán kérdés: Kóka vagy Fodor legyen az elnök. Nagy az esély arra, hogy a koalíció pártjaiban milliárdos üzletemberek vegyék át az irányítást. Az már eldőlt, Gyurcsány Ferenc szocialista pártelnök lesz, Kóka János pedig nem válogat az eszközökben azért, hogy az SZDSZ első embere legyen. Ha pedig Fodor Gábor már most felteszi a kezét, az is lesz. Kis Jánosnak, Tamás Gáspár Miklósnak, Tölgyessy Péternek és az SZDSZ egykori szavazótáborának pedig végképp csak az emlékek maradnak egy rendszerváltó antikommunista pártról. Igaz, ők már korábban rájöttek: az SZDSZ rossz irányba halad.

Villányi Károly, Magyar Nemzet


fidesz.hu