fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az ígéretek indulatai
2003. január 25., 15:39
A májusi kongresszus után lesz újra elnöke a Fidesznek. A párt számon tartja a szocialista választási ígéreteket is, s következetesen szembesíti azokkal a kormányt - mondta Áder János ügyvezető elnök, frakcióvezető a Heves Megyei Hírlapnak adott interjújában.

Kercza Imre interjúja, Heves Megyei Hírlap, 2003. január 25

- A Fidesz megint átalakulás előtt áll. Uniópártot szerveznek most vagy pártuniót akarnak létrehozni?

- A múlt héten kétnapos elnökségi ülésen a Fidesz, valamint a szövetségi politikánk jövőjéről is esett szó. Az elnökség a mostaninál nyitottabb, nagyobb taglétszámú, több tagozattal működő - Orbán Viktor szavaival a német kereszténydemokrata unió mintájára szervezett - pártot gondol, amely eredményesen tudja képviselni a Fidesz mögött álló választópolgárok érdekeit, és eredményesen tudja majd egy következő választáson azzal a szocialista párttal fölvenni a versenyt, amely maga is átalakulás közben van, hiszen meghirdetett célja a tavaszi kongresszuson az MSZP átalakítása, szociáldemokrata profiljának erősítése.

- Hány tagja van a Fidesznek?

- Több mint tizenötezer, de úgy ítéljük meg, hogy ezt a számot növelni kell ahhoz, hogy eredményesen dolgozzunk. Ne felejtsük el, hogy a Fidesznek a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint is egymillió-hatszázezer-egymillió-hétszázezer támogatója van. Olyan emberek, akik hajlandók segíteni a Fidesz munkájában, javaslatainak népszerűsítésében, ötleteinek vitájában helyi szinten. Vannak feladataink a megyei szervezetek működőképességének javításában és az országos elnökség hatékonyabb működési feltételeinek a megteremtésében is. Tehát ilyen szempontból valóban egy átfogóbb, a szervezet minden részére, minden szintjére kiterjedő reformról van szó. A májusi kongresszus feladata a Fidesz nyitása lesz, ha úgy tetszik, a Fidesz működési feltételeinek átalakítása olyan módon, hogy minél nyitottabb párttá váljon.

- Tehát gyűjtőpárt lesz?

- Nem hiszem, hogy ez a jó szó. A mostaninál nyitottabb néppárt lesz, amelyik a polgári értékek iránt elkötelezett emberek számára jelent politizálási fórumot. Ebben lesznek tagozatok, amelyek különböző szakmai, ágazati logika alapján szerveződnek, és amelyek között akár véleménykülönbség, érdekellentét is kialakulhat, mint az egy nagy néppártban szokás. Ezeken a fórumokon formáljuk ki a Fidesz leendő választási programját, amiből aztán majd következik egy kormányprogram. Azt is világossá tettük, hogy ez az átalakulás egy olyan pártszerkezet kialakításához vezet, amely biztosítja a velünk választási szövetségben lévő kereszténydemokratákkal, kisgazdákkal, lungodromosokkal és fidelitászosokkal a közös gondolkodást Magyarország jövőjéről. Arról még talán korai beszélni, hogy mi lesz ennek az elnevezése, hogyan határozza meg önmagát, de a szándék, a politikai cél egyértelmű és világos.

- A felsorolásból kihagyta az MDF-et.

- A Magyar Demokrata Fórum elég egyértelműen és világosan kinyilvánította, hogy külön utat kíván járni. Ezt tudomásul kell venni mindenkinek.

- Ez a kapcsolatukat is átrendezi?

- A Magyar Demokrata Fórum eddig is kényesen vigyázott az önállóságára. Az elmúlt két választáson - tehát 1998-ban is és 2002-ben is - a választási kampány finisében kötöttünk választási megállapodást. Tényként lehet rögzíteni, ebben gondolom nincsen vita közöttünk, hogy 1998-ban és 2002-ben is a Fidesszel kötött választási együttműködési megállapodás biztosította azt, hogy a Magyar Demokrata Fórum parlamenti tényező lett, és parlamenti frakciót alakíthatott.

- Ki előtt nyithatja ki a Fidesz az ajtót?

- Mindenki előtt, aki szívesen vállalja azokat az értékeket és programot, amelyeket a Fidesz Magyar Polgári Párt képvisel. Szívesen adja tudását, tapasztalatát, bölcsességét azoknak a céloknak az eléréséhez, amelyek egy polgári politika megvalósításához szükségesek, szívesen érvel amellett, hogy a polgári kormány jobb teljesítményt nyújtott az első esztendőben, mint a szocialista Medgyessy-kormány. Meggyőződésem, hogy négy év után is az lesz az emberek többségének a véleménye, hogy az Orbán-kormány többet tett a választópolgárokért, az országért, mint a Medgyessy-kormány tesz majd négy esztendő alatt. Látványos ígéretek természetesen vannak a Medgyessy-kormány programjában, ezek időarányos teljesítése azonban fogyatékos, és úgy látom, hogy ezek a programok négy év alatt sem fognak megvalósulni. A választópolgárok ezt nyilván majd érzékelni fogják.

- Az újságolvasó és a politika iránt érdeklődő világosan látja, hogy a Fidesz rendkívül kritikus szemmel kíséri a Medgyessy-kormány tevékenységét. Az utóbbi időben éppen ön az, aki szóvá teszi a polgári oldal szerint visszás jelenségeket. Ez új szereposztás vagy új szerep?

- A választópolgárok többsége - ha csak nagyon kicsi is volt ez a többség - tavaly a szocialistáknak szavazott bizalmat. A Fidesz - Magyar Polgári Pártnak, mint ellenzéki pártnak az a dolga, hogy a parlamentben és a parlamenten kívül folyamatosan figyelmeztesse a szocialistákat, ha a választási ígéreteiket nem teljesítik, illetve a hibáikra, ha elkövetik azokat. Mondok erre néhány példát. Joggal lenne felróható a Fidesz - Magyar Polgári Párt politikusainak, ha nem kérdeznék meg, miért nem jött a Peugeot Magyarországra, miért nem Tatabányára települt a Peugeot új gyártóüzeme. Az eddigi híradások szerint a kormány elmulasztott egy olyan határidőt, aminek a következtében nem is tudott részt venni a beruházásért folytatott verseny utolsó fordulójában. Indokolt arra is emlékeztetni a választópolgárokat, hogy az ígéretek között szerepelt: nem fog emelkedni a gáz ára. A választási kampányban mondta Lendvai Ildikó: "lassan mondom, hogy Orbán Viktor is megértse: nem lesz lakossági gázáremelés". Eltelt nyolc hónap és 12 százalékkal fog emelkedni a gáz fogyasztói ára, ami közel háromszorosa az inflációnak. Az autópályadíjak több mint az infláció négyszeresét meghaladó mértékben emelkedtek. Az elektromos áram díja az inflációt kétszeresen meghaladó mértékben nőtt. Ezekről hallgatni egy ellenzéki pártnak nem hiba, bűnös mulasztás volna.

- Azt egyetlen ellenzéki párt sem vehette komolyan, hogy soha nem emelkedik a gáz ára, az autópályadíj, az energia ára.

- Ha ez ilyen evidens mindenki számára, különösen minden újságíró számára, akkor én örültem volna, ha a választási kampányban - amikor ezek a kijelentések elhangzottak Medgyessy Péter, Kovács László és Lendvai Ildikó részéről -, megkérdezték vagy megírták volna, hogy ezek a szocialista választási ígéretek, tulajdonképpen választási fogások, üres szlogenek, amelyekből úgy sem valósul meg semmi. Nekem van ismerősöm, aki történetesen az MSZP-re szavazott, és eltette azt a fizetett választási hirdetést, amely arról szólt, hogy nem lesz gázáremelés. Amikor barátai megkérdezték, hogy miért szavazott a szocialistákra, elővette ezt a fizetett hirdetést. Azt felelte, hogy ezért. És meglehetősen cifrát mondott, amikor a mostani gázáremelésre emlékeztették. Azt gondolom, hogy nem csak ő járhatott így. És nemcsak a gázár volt választási ígéret, hanem sok minden más: az ingyenes tankönyv, az ingyenes étkeztetés az óvodákban, a bölcsődékben és az általános iskolákban, a tiszai gátak megépítése a Tisza vízgyűjtő területén 2004 végéig, a 800 kilométernyi autópálya négy esztendő alatt...

- A 800 kilométer autópálya például a Fidesz ígéretei között is szerepel.

- Nem, nem! Mielőtt erre válaszolnék azonban, szeretném az előző gondolatomat befejezni. Pontosan lehetett tudni, az ígéret megfogalmazásának pillanatában, hogy maguk a szocialisták is tudták: nem fogják teljesíteni, de néhány választópolgár gondolhatta azt, hogy ez mégis egy komolyan veendő választási ígéret. A Fidesznek összesen tíz választókerületben átlagosan 300 szavazat kellett volna csak ahhoz, hogy ne a szocialisták nyerjenek. Joggal tehetjük fel a kérdést: az ígéretek nem eredményezhettek 300 többletszavazatot az adott választókörzetekben? De bizony eredményezhettek. Tehát ezeknek a választási manipulációknak, vagy ha úgy tetszik hamis választási ígéreteknek lehetett a következménye a választások megnyerése. Visszatérve: a Fidesz programjában nem szerepel 800 kilométer autópálya. Egészen pontosan az a megfogalmazás szerepelt, hogy érjük el a ciklus végéig, hogy a már korábban megépített és építés alatt álló autópályáink érjenek el az országhatárig.

- Ez körülbelül ugyanannyi.

- Nem. Ha összeszámoljuk kevesebb, mint a szocialisták ígéretének a fele.

- Még mindig azt mondom - bár nem vagyok prókátora a szocialista pártnak -, hogy majd három év múlva lehet igazán megítélni, melyik ígéret volt hamis. Három év alatt még sok minden történhet.

- Csak hát vannak olyan döntései a kormánynak, amelyek világosan mutatják: ígéretét három év múlva sem kívánja teljesíteni. Kormányhatározat szól arról, hogy például az ingyenes tankönyvet milyen ütemezésben kívánják biztosítani. Ebből világos, hogy csak fogyatékos gyermekeknek, a három- és többgyermekes családban nevelkedőknek és a kisegítő családi pótlékra jogosult gyermekeknek kívánnak ingyenes tankönyvet biztosítani. A többieknek nem. Holott az ígéret úgy szólt, hogy mindenkinek.

- Ma ön a Fidesz és a frakció első embere. Ha Orbán Viktor úgy dönt, hogy visszajön a párt élére, akkor mi változik?

- Akkor lesz elnöke a Fidesznek.

- És ön marad ügyvezető alelnök?

- A munkamegosztást majd eldöntjük. 1990 óta mindig csapatmunka volt a Fideszben. Ezt nagyon nehezen veszik tudomásul a politikai ellenfeleink is. Újságírók se nagyon értik, hogyan lehet az, hogy a Fidesz megválasztott tisztségviselői egy korrekt beszélgetésen eldöntik, mi a legcélravezetőbb munkamegosztás közöttük. Pedig ez így volt 1990 óta mindig, és valószínű így lesz még hosszú időn keresztül. Arra a kérdésre, hogy a kongresszus után milyen munkamegosztásban állapodunk meg, nem tudok most válaszolni. Ez attól is függ, hogy a kongresszus milyen alapszabály-módosítást hajt végre, milyen politikai felhatalmazást ad a Fidesz vezetőinek, kiket választ meg a különböző vezető tisztségekre. Ezek után el lehet gondolkodni a munkamegosztáson. De szerintem ma még ennek a kérdésnek a felvetése idő előtti.