A washingtoni külügyminisztérium harmadik számú vezetője argentínai látogatásán emlékeztetett arra, még mindig áll a 2006 júniusában Teheránnak tett ajánlat, amely szerint felfüggesztik az Iránra atomprogramja miatt kivetett szankciókat, ha az iszlám köztársaság lemond az urándúsításról.
Irán azonban - folytatta az amerikai diplomata - mind mélyebb gödröt ás saját magának, s támogatóinak köre mostanra a "négyek bandájára" szűkült, vagyis a következő négy országra: Kuba, Venezuela, Szíria, Fehéroroszország. Burns azt mondta, hiába lehetséges a diplomáciai megoldás, ha Teherán sajnálatos módon inkább ezekre az országokra hallgat.
Az Egyesült Államok gazdasági büntetőintézkedésekkel sújtotta Iránt, s növeli a Perzsa-öbölben állomásozó haderejét, váltig hangoztatva, hogy a diplomáciai megoldás pártján áll, s nem áll szándékában megtámadni Iránt.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egy pénteken nyilvánosságra került jelentés szerint csaknem felét felfüggeszti az Iránnak nyújtott technikai jellegű segélyprogramoknak azoknak az ENSZ-szankcióknak az alapján, amelyekkel a világszervezet azért sújtotta a közép-keleti államot, mert az megtagadta vitatott urándúsító tevékenységének a felfüggesztését.
Teheránnak nem sikerült kétséget kizáróan bizonyítania azt az állítását, hogy az urándúsítás egyedüli szándéka az áramtermelés. Nyugaton azt gyanítják, Irán valójában atombomba építéséhez szükséges fűtőanyag előállítására törekszik.
MTI - fidesz.hu