A magyar államfő hétfőn megkezdte állami látogatását a román fővárosban, programja első mozzanataként az ismeretlen katona emlékművénél helyez el koszorút, mielőtt megkezdi tárgyalásait Traian Basescu elnökkel.
Katonai tiszteletadással járó hivatalos állami fogadtatás várja a legmagasabb rangú magyar vendéget a Cotroceni-palota Ceremónia terén. Az államfők megbeszélését követően Sólyom László a román parlament szenátusának, illetve képviselőházának elnökével, azaz Nicolae Vacaroiuval és Bogdan Olteanuval tanácskozik. Ezután ül közös asztalhoz a Victoria-palotában Calin Popescu Tariceanu miniszterelnökkel.
A délutáni program keretében Sólyom László megkoszorúzza Nagy Imre emléktábláját a Bukarest melletti Snagovban, onnan pedig a Bukaresti Egyetemhez vezet az útja. Este a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) székházában találkozik Markó Bélával, a szövetség elnökével. A találkozók sorába illeszkedik egy megbeszélés Mircea Geoanával, az ellenzéki szociáldemokrata párt elnökével.
A sűrű találkozók napját díszvacsora zárja, amelyet Basescu és felesége ad Sólyom László és felesége tiszteletére.
Magyar egyetemről és autonómiáról tárgyalnak?
A romániai önálló állami magyar egyetemről, a kulturális, illetve a területi autonómiáról kellene végre nyíltan tárgyalnia és egyezségre jutnia a román és magyar államfőnek, ahogyan az két uniós tagországhoz illene - írja hétfői számában a Szabadság című újság.
A Kolozsváron megjelenő regionális napilap kommentárt is szentel Sólyom László köztársasági elnök vasárnap kezdődött romániai látogatásának. Az írás szerzője emlékeztet, hogy a magyar államfő első alkalommal látogat az EU-tag Romániába. Megállapítja: "a hivatalos vizit jóval korábban esedékes lett volna, ám a 2005 novemberére tervezett utat a romániai kulturális autonómiát tartalmazó kisebbségi törvény bukaresti elszabotálása miatt többször elhalasztották".
Tavaly októberben, Budapesten, a második magyar-román közös kormányülés alkalmával - folytatja a szerző -, Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnök megígérte a jogszabály elfogadását, s magyar részről akkor egyeztek bele a Sólyom-látogatásba.
A szerző szerint arra gondolhattak Magyarországon, hogy a látogatás elősegítheti a jogszabály megszavazását. Erre, jól tudjuk, ma már kevés az esély - tette hozzá a lap munkatársa, aki szerint Basescu sokszor bebizonyította, hogy magyar ügyekben cselekedeteit nem az empátia vezérli.
A román elnöknek az sem számít - fejtegeti a kommentátor -, hogy Magyarország mi mindent tett Romániáért, a két ország közötti stratégiai partnerség pedig mindössze egy papiros.
Úgy véli, Basescu természetesnek tartotta, hogy az elmúlt két évben valamennyi szomszédos államba ellátogasson, csak Magyarországra nem. "Basescu elnök nem értette meg, hogy Románia a régiók Európájába lépett be, ahol a regionalizmus és a szubszidiaritás vezérelvek" - írja a Szabadság.
Az újságíró szerint a stratégiai partner és EU-tag Románia és Magyarország mára furcsa módon ismét egymással szemben áll, miközben katonai kapcsolataik felhőtlenek, és gazdasági együttműködésük jó úton halad.
Az egyetlen lehetséges stratégia a kapcsolatok fejlesztése - állapítja meg a szerző -, ehhez mindössze annyi kellene, hogy a két ország vezetői javítsák politikai kapcsolataik minőségét, és hárítsák el a fejlődés és a fenntartások nélküli együttműködés útjából az összes megmaradt akadályt.
Ez utóbbi közé sorolja a romániai önálló állami magyar egyetem, a kulturális, illetve a területi autonómia kérdéskörét, amelyekről a szerző szerint végre nyíltan kellene tárgyalnia és egyezségre jutnia a román és magyar államfőnek, ahogyan az két uniós tagországhoz illene - írja a Szabadság.
A magyar államfő romániai látogatásáról az erdélyi Krónika című napilap is beszámol. A lapnak nyilatkozó Dávid László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora úgy véli, hogy Sólyom jelenléte megerősítheti az oktatók és a diákok számára az egyetemépítés folytatásának kilátásait. A rektor hozzátette: elsősorban nem anyagi, hanem erkölcsi támogatást várnak az államfőtől.
A hétfői román nyelvű sajtó szinte alig foglalkozik Sólyom látogatásával. A Gandul és a Gardianul című újságok rövid hírben térnek ki a látogatásra, de csak a Székelyföld területi autonómiájáról a hétvégén rendezett népszavazás kontextusában.
A Gandul szerint a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt Gheorghe Funar szenátor révén azt kérte Basescutól, hogy Sólyommal folytatott megbeszélésen szorgalmazza: "Magyarország ne támogassa a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és a Magyar Polgári Szövetség Székelyföld etnikai alapú területi autonómiájára irányuló törekvéseit".
A Gardianul emlékeztet, hogy Sepsiszentgyörgy környékén az SZNT újabb nem hivatalos, tehát jogi következményekkel nem járó referendumokat szervezett. A lap szerint a szervezők "kihasználják" Sólyom romániai látogatását, és azt állították a szavazóknak, hogy a magyar államfő "közbenjár" a bukaresti hatóságoknál a területi önrendelkezés érdekében - írja a Gardianul.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Románok szerint "nem véletlen" a székely akció |