fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az alkotmányozás folytatását sürgették uniós vezetők
2007. február 13., 18:15
Sürgetőnek tartották az Európai Unió központi intézményeinek vezetői kedden, hogy az EU-tagországok előrelépjenek az uniós alkotmányozás folyamatában, és a következő európai parlamenti választásra, 2009-re kirajzolódjon az alapszerződések továbbfejlesztése utáni intézményes helyzet.

Az EP strasbourgi plenáris ülésének keretében elmondott "székfoglaló" beszédében Hans-Gert Pöttering új elnök kiemelte: a parlamentnek hozzá kell járulnia ahhoz, hogy az alkotmányszerződés lényege jogi és politikai valósággá váljon. Angela Merkel német kancellár, az állam- és kormányfői EU-tanács soros elnöke szerint fontos, hogy 2009-ben, a következő EP-képviselőválasztáson az emberek tudják, milyen unióra szavaznak. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság portugál elnöke ugyancsak azt hangoztatta, hogy az alkotmányra mielőbb megoldást kell találni.

A német elnökség azon fáradozik, hogy mandátumának végére, júniusra tető alá hozzon egy olyan döntést az EU-tagországok résziről, amely lehetővé teszi az alkotmányozás folytatását a Franciaországban és Hollandiában másfél éve leszavazott szerződés ellenére is. A folyamat közbenső lépése lehet a március végén Berlinben elfogadandó ünnepélyes állam- és kormányfői nyilatkozat, amely az EU jogelődje, az EGK alapításának ötvenedik évfordulója alkalmából készül.

Kedden mindhárom vezető célzott arra, hogy előremutató kezdeményezést várnak azoktól a tagországoktól, ahol a szerződés ratifikációja elakadt. Hangoztatták ugyanakkor, hogy a 27 tagország kétharmada már megerősítette az eredeti szerződésszöveget.

Felszólalásban Merkel arra is kitért, hogy a március 8-9-én német elnökség alatt rendezendő következő EU-csúcsértekezlet központi témája a klímaváltozás elleni harc és az energetika lesz. Emlékeztetett arra, hogy az EU-ban 2020-ra átlagosan 30 százalékkal csökkenteni igyekeznek a széndioxid-kibocsátást a 30 évvel korábbi szinthez képest. A német elnökség a lehető legtöbb területen számokban meghatározott konkrét célkitűzésekről szeretne megállapodást elérni.

Az EP-plenárison ugyancsak kedden vitát folytattak a képviselők a bizottság és az elnökség vezető illetékeseivel az említett csúcsértekezlet előkészületeiről is.

Barroso beszédében egyebek között úgy vélte, az unió lakossága olyan szervezetet szeretne látni, amely hatékonyan néz szembe olyan kihívásokkal, mint a globalizáció, a munkahelyteremtés és gazdasági növekedés, a klímaváltozás, a bel- és külső biztonság, emellett érzékelhetően szolidáris, és biztosítja tagországainak a közös értékek tiszteletben tartását. Leszögezte,. ehhez az uniós intézményeknek partneri együttműködést kell folytatniuk.

MTI - fidesz.hu