Németh Szilárd egyúttal arra kéri a csepeli polgármestert, hogy hívja össze a helyi védelmi bizottságot.
A Fidesz nem először kéri a szakértői anyag valamint a miniszterhez írt levél nyilvánosságra hozatalát, ezt azonban Tóth Mihály csepeli polgármester eddig nem tette meg. Mint ismeretes, a tegnapi napon Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter a környezetvédelmi hatóságon keresztül feljelentést tett dr. Illés Zoltán ellen közveszéllyel való fenyegetés címén. A miniszter ezt annak ellenére tette meg, hogy a katasztrófaveszélyre a Csepeli Önkormányzat környezetvédelmi bizottságának MSZP-s elnöke is felhívta a sajtó nyilvánossága előtt a figyelmet, valamint információk szerint Tóth Mihály csepeli polgármester színtén "nyolcvanezer ember életminőségének veszélyeztetéséről" írt a miniszterhez küldött levelében. A helyi Fidesz aggodalmait az önkormányzat által tavaly nyáron készíttetett szakértői jelentés is egyértelműen és világosan alátámasztja.
A Minisztérium szerint a galvániszap tárolása jelenleg nem jelent, és nem okoz katasztrófahelyzetet, a felügyelőség helyszíni felmérései szerint a galvániszapból nem juthat szennyező anyag a talajba, illetve a talajvízbe, sem a Dunába.
Részlet a szakértői jelentésből
Ezzel szemben a szakértői jelentés összefoglalója egyértelműen leszögezi: "A Csepel Művek vizsgált területén a laboratóriumi vizsgálatok alapján megállapítottuk, hogy a csatornaiszap a vizsgált veszélyes hulladékkal szennyeződött el. Ez a veszélyes hulladéknak a csapadékvízzel történő lemosódását, kimosódását mutatja, mely hatásból egyrészt a közcsatornába kerül jelentős koncentrációjú toxikus szennyeződés, amely közvetlenül a Dunába kerül (a szennyeződésterjedés szempontjából 1. számú expozíciós útvonal) és így mint nagy koncentrációjú toxikus forrás szennyezi a folyó élővilágát és közvetve az embert, másrészt ezek a toxikus tulajdonságú fémek a talajba is bemosódnak és a felszín alatti vizekbe kerülnek (2. expozíciós útvonal) és így a felszín alatti környezetet elszennyezve, élővilágát pusztítva közvetve szintén a 200-300 méterre levő Dunába kerülhetnek. A Duna ezen szakasza mellett található a főváros egyik fontos ivóvízbázisa! A szakszerűtlen és gondozatlan letakarás miatt a hulladéknak a hordókból történő kiporzásával egy újabb expozíciós úton (3. sz.) is szennyeződhet a vizsgált terület és környezete. (...) A telephelyek környezetvédelmi szempontból időzített bombák."
Megdöbbentő, hogy a tavaly nyáront elkészült jelentés ellenére sem történt semmi a Dunába, a közcsatornába és a talajba szivárgó, a széllel is terjedő toxikus iszap elvitele érdekében - véli a Fidesz-KDNP helyi képviselőcsoportja.
A minisztérium szerint jogilag csak a cégfelszámolás után lehet elvinni a galvániszapot. Ilyen jogszabály azonban nem létezik. Ráadásul a minisztérium saját gyakorlata is ezzel ellentétes. A közelmúltban Nyárlőrincen találtak 60 ezer liter festéket. A veszélyes hulladékot azonban annak ellenére kiásták, hogy a hulladékot lerakó cég ellen felszámolási eljárás van folyamatban.
Nyílt levél Tóth Mihály részére
Az alábbiakban szó szerint közöljük a nyílt levelet.
Budapest - Csepel Önkormányzata
Tóth Mihály úr részére
Polgármester
Tisztelt Polgármester úr!
Tegnap a Napkelte adásában megdöbbenve tapasztaltam, hogy Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter úr, a volt Csepel Művek területén illegálisan tárolt, 1200 tonna veszélyes hulladékkal (galvániszappal) kapcsolatban azt tartotta legégetőbb és legfontosabb teendőjének, hogy utasítsa a környezetvédelmi hatóság igazgatóját, a dr. Illés Zoltán elleni büntetőfeljelentés megtételére. A feljelentés ténye egyszerre cinikus és abszurd! Abból a szakemberből kreálnak bűnözőt, aki azért emelte fel szavát, és azért tett meg minden tőle telhetőt (600 négyzetméter fóliával letakarta a fedetlen iszapot), hogy megelőzze egy katasztrófa bekövetkeztét, megvédje a csepeli lakosok egészségét, biztonságát, a Duna élővilágát, fővárosunk ivóvízkészletét, hazánk jó hírét.
1. Dr. Illés Zoltán úr és jómagam, a csepeli önkormányzat által közpénzen megrendelt szakértői jelentésre hivatkozva tájékoztattunk és cselekedtünk.
Tudomásom szerint Polgármester úr is a szakvéleményben megfogalmazott súlyos tényekre alapozta Miniszter úrnak írt legutóbbi levelét, sőt Gergely István bizottsági elnök úr is erre utalva jelentette ki a sajtó előtt: "már kimondható, hogy katasztrófahelyzet van, nincs idő tovább várni az intézkedésekkel".
Kérem Polgármester urat, hogy a Csepel újságon és www.csepel.hu internetes oldalon keresztül azonnal tegye nyilvánossá, és a közvélemény számára megismerhetővé a teljes szakértői jelentést mellékleteivel együtt, illetve a Miniszter úrhoz írt polgármesteri állásfoglalását.
2. Egyúttal - a Képviselő-testület Fidesz-KDNP frakciójának nevében- kezdeményezem, hogy Polgármester úr - eleget téve a jogszabályban foglalt jogának és kötelezettségének - "a csepeli galvániszap - ügy" tisztázása, a közvetlenül fenyegetett csepeli lakosok védelme, egy esetleges katasztrófa megelőzése érdekében azonnal hívja össze a helyi védelmi bizottságot. A téma fontossága és sürgőssége érdekében kérem, hogy a védelmi bizottság ülésén tegye lehetővé, hogy meghallgassák a szakértői anyag készítőit és megismerhessék a területileg illetékes szakhatóságok (tiszti főorvos, katasztrófavédelem, környezetvédelem, stb.) álláspontját. Kérem továbbá, hogy csepeli önkormányzati képviselőként szakértőimmel együtt én is részt vehessek az ülésen.
Bízom abban, hogy Csepel és polgárai érdekében együtt dolgozva mindent elkövetünk azért, hogy a lehető legrövidebb időn belül eltüntessük kerületünk legnagyobb veszélyforrását, az illegálisan és szakszerűtlenül tárolt 1200 tonna galvániszapot!
Budapest, 2007. február 14.
Tisztelettel:
Németh Szilárd s.k.
frakcióvezető,
önkormányzati képviselő
gondola.hu - fidesz.hu
Cikk: | Katasztrófahelyzet Csepelen - miért nem tesz semmit a minisztérium? |
Cikk: | Illés Zoltán védte a környezetet - feljelentették |