fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Észak-koreai atomprogram leállítása: sok a megválaszolatlan kérdés
2007. február 15., 12:47
Az észak-koreai atomprogram leállítását célzó tárgyalásokon történt áttörés számos kérdést hagyott nyitva, így például nincs rögzítve a program végének az időpontja, vagy az, miként számolja fel Phenjan nukleáris tevékenységét - vélekednek politikai elemzők.

A megállapodás révén Phenjan nem csupán megnyitja a kaput az égetően szükséges külföldi szállítmányok előtt, de egyben esélyt kap az elszigeteltségből való kilépésre és a gazdasági összeomlás elkerülésére is. A kockázatos nukleáris pókerjátszmával az észak-koreai rezsim jelentős engedményeket csikart ki legfőbb ellenségétől, az Egyesült Államoktól, s ezek mindenképpen biztosíthatják a rendszer fennmaradását. Kérdés, hogy a segélyekből mennyi jut majd a lakosságnak, amelyet kizsigerelt az elhibázott gazdaságpolitika, a fegyveres erőkre és a haditechnika fejlesztésére fordított milliárdoknak a jóléti kiadások oldalán mutatkozó hiánya. A dél-koreai jegybank adatai szerint 2004-ben az egy főre jutó nemzeti jövedelem Északon mindössze 914 dollár volt: ez 1/15 része a dél-koreai mutatónak!

A kedden született megállapodás a hathatalmi tárgyalások újabb fordulójában nem tűz ki végső határidőt Észak-Korea számára, jóllehet múlt tapasztalatai arra mutatnak: Phenjan nem tartja be az atomprogramjáról kötött egyezményekben vállalt kötelezettségeit. A megállapodás továbbá nem tesz említést az észak-koreai tulajdonban lévő nukleáris robbanótöltetek leszereléséről, és arról sem, mi legyen azzal a nagy mennyiségű plutóniummal, amelyet Phenjan a töltetek gyártásához halmozott fel. A dokumentum csak azt írja elő, hogy Észak-Koreának hatvan napja van arra, hogy a Jongbjonban lévő fő nukleáris reaktorát leállítsa, valamint azt, hogy a Nemzetköz Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ismét megkezdje ellenőrző tevékenységét az országban.

Robert Einhorn amerikai fegyverkezési szakértő szerint jobb ugyan ennek a szerződésnek a birtokában lenni, mintsem leragadni a korábbi status quónál, de kétségtelen: jelentős hézagok is vannak a dokumentumban, és ezek közé tartozik a program leállításának az időpontjának a meghatározása. Einhorn, aki Bill Clinton egykori amerikai elnök egyik legközelebbi tanácsadója volt, felhívta a figyelmet: a megállapodás szövege csak azt említi meg, hogy a jongbjoni berendezés működésének leállítása végett lépéseket kell tenni, de nem ad menetrendet és nem rendelkezik a nukleáris szerkezetek, illetve a gyártásukhoz szükséges hasadóanyagok elszállításáról sem. Észak-Korea 13 atombomba előállítására elég plutóniumot termelt - vélekednek az elemzők. A phenjani rendszer emellett fejlett urándúsítási programmal is rendelkezik - mutatnak rá.

Michael Green, George Bush amerikai elnök ázsiai ügyekben illetékes volt tanácsadója szerint az öt hatalom, amely tárgyalt Észak-Koreával, megállapodott egymással abban, milyen támpontok alapján mérik majd fel, hogy a szerződést betartja-e Phenjan, amely azonban elutasította ezt a feltételrendszert. Észak-Korea, amely súlyos energiahiánnyal küszködik, az első szakaszban 550 ezer tonna fűtőanyagot kap hatvan napon belül. Majd még 950 ezret, amikor a megállapodás első szakaszai befejeződnek, vagyis a jongbjoni központ működését leállítják, és a NAÜ ellenőrei visszatérnek az országba.

Green, aki a múlt évig maga is részt vett a tárgyalásokon, felhívta a figyelmet arra is, hogy az észak-koreaiak nem ismerték be, hogy fejlett urándúsítási programjuk is van, és ez a tény döntő jellegű lesz.

MTI - fidesz.hu