fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bírálják az amerikai rakétatelepítési terveket a németek
2007. február 19., 12:11
Szokatlan élességgel bírálta az amerikai kormány európai rakétatelepítési terveit a német külügyminiszter.

Frank-Walter Steinmeier a Handelsblatt című tekintélyes üzleti, politikai napilap hétfői számában megjelent interjúban leszögezte: a német kormány helyteleníti az Egyesült Államok magatartását a rakétaelhárító rendszerek tervezett kelet-európai telepítésével kapcsolatban. "Mivel a rakétatelepítésre a tervek szerint Oroszország közelében kerülne sor, Washingtonnak előzetesen mindenképp konzultálnia kellett volna Moszkvával" - hangoztatta a német nagykoalíciós kormány szociáldemokrata külügyminisztere. Az amerikai kormány címére megfogalmazott bírálatot szinte valamennyi német napilap ismertette.

Az Egyesült Államok hónapokkal ezelőtt kérte Csehországot és Lengyelországot a több milliárd dolláros rakétaelhárító rendszerek telepítésének engedélyezésére. Washington az úgynevezett lator államok - mindenekelőtt Irán és Észak-Korea - részéről fenyegető veszélyre hivatkozott. Az amerikai terveket "hidegháborús keménységgel" bírálta Vlagyimir Putyin orosz elnök a közelmúltban Münchenben tartott nemzetközi biztonságpolitikai konferencián, azzal vádolva az Egyesült Államokat, hogy újabb fegyverkezési versenyt szít. Közvetlenül a beszéd elhangzása után a német vezetők annak tartalmával kapcsolatban nem foglaltak állást, így Steinmeier mostani nyilatkozata az első hivatalos reagálásnak minősíthető.

Az interjúban a külügyminiszter nemcsak általánosságban helytelenítette az amerikai rakétatelepítési terveket, de kétségbe vonta az azok igazolására felhozott washingtoni indokokat is. Ennek kapcsán mindenekelőtt arra utalt: Irán nem rendelkezik olyan hatótávolságú rakétákkal, amelyek szükségessé tennék ilyen rendszerek telepítését.

Steinmeier még nyomatékosabban hangsúlyozta azt, hogy a NATO és Oroszország biztonsági érdekei azonosak. Szavai szerint a szövetség és Moszkva közötti partneri viszonyt a jövőben tovább kell erősíteni. A külügyminiszter védelmébe vette Putyin müncheni beszédét is, hangoztatva: semmi olyan jelzést nem érzett ki abból, amely a nemzetközi válságok megoldásában való orosz közreműködés módosulására utalna.

A német külügyminiszteréhez hasonló nézetet fogalmazott meg egy hétvégi nyilatkozatában Franz Josef Jung konzervatív védelmi miniszter is. Jung ugyancsak hangsúlyozta a NATO ás Oroszország közötti partneri kapcsolatok fontosságát, s ezek erősítése érdekében további tárgyalásokat sürgetett. Steinmeier az iráni atomválsággal kapcsolatban is ellentmondott Washington álláspontjának, elutasítva a Teheránnal szembeni szankciók azonnali életbe léptetését, amint azt az Egyesült Államok követeli.

MTI - fidesz.hu