fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Prága visszautasította az orosz fenyegetéseket
2007. február 20., 13:00
Visszautasították a cseh politikusok Moszkva fenyegetését, hogy Csehország az orosz rakéták célpontjává válik, ha engedélyezi egy amerikai radarállomás létrehozását a területén.

Nyikolaj Szolovcov tábornok, az orosz hadászati rakétaerők parancsnoka hétfőn egy moszkvai sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Oroszország nukleáris rakétákat szegezhet Lengyelországra és Csehországra, és öt-hat év alatt közepes hatótávolságú rakétákat állíthat elő, ha a két kelet-közép-európai országban az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeit telepítik.

Alexandr Vondra, az európai ügyekért felelős cseh miniszterelnök-helyettes szerint az éles orosz kijelentések meggyőzhetnék a még kételkedő cseh politikusokat is arról, hogy támogassák a radarállomás felépítését. "Már megvannak a tapasztalataink az orosz fenyegetésekről. Amikor meghátráltunk, mindig ráfizettünk" - mondta Vondra kedden Prágában újságíróknak. Hasonló véleményt nyilvánított Karel Schwarzenberg külügyminiszter is. "Úgy vélem, ha valaki fenyeget minket, akkor meg kell erősíteni álláspontunkat. Ismert dolog, hogy ha az ember egyszer meghátrál a fenyegetések előtt, hamar rájön, már nincs hová hátrálnia" - szögezte le a közszolgálati televízióban a miniszter.

Mirek Topolánek, cseh miniszterelnök, aki hétfőn és kedden lengyel kollégájával Varsóban tárgyalt, szóvivője útján bejelentette: Prágába való visszatérése után haladéktalanul hivatalába kéreti Alekszej Fedotov prágai orosz nagykövetet, hogy adjon magyarázatot az orosz álláspontra. Jirí Paroubek, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke kijelentette: "Elfogadhatatlan nyomásról van szó. Ugyanakkor számolnunk kell azzal, hogy ha valóban megépül az amerikai radarállomás Csehországban, lesznek még ilyen reagálások. Tárgyalni kell Oroszországgal, hogy megőrizzük a jó kapcsolatainkat."

Ondrej Liska, a képviselőház külügyi bizottságának zöldpárti elnöke szerint éppen az orosz nyilatkozat a legjobb bizonyítéka annak, hogy "a kérdésről sokoldalú tárgyalásokat kell kezdeni, mert a XXI. században nincs elszigetelt biztonsági probléma". A cseh kommunistákat az orosz tábornok kijelentése nem lepte meg. "Meggyőződésem ugyanakkor, hogy az Oroszországi Föderációban nincs katonai rendszer, s a hadsereg bevetéséről nem a katonák, hanem elsősorban Vlagyimir Putyin államfő dönt" - jelentette ki Vojtech Filip, Cseh és Morvaország Kommunista Pártjának elnöke.

Az Egyesült Államok januárban kérte meg Csehországot, hogy engedélyezze területén egy amerikai radarállomás felépítését. A cseh jobbközép kormány jelezte, hogy hajlandó a tárgyalásokra. A cseh politikusok és a közvélemény is erősen megosztott ebben az ügyben, s már több tiltakozó akcióra is sor került.

MTI - fidesz.hu