fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Adósságcsapdában vergődik az ország
2007. február 21., 09:06
Egyre több pénz távozik külföldre a jelentősen megnövekedett államadósságunk törlesztésére: kamatokra idén több mint kétszer annyit kell fordítani, mint családtámogatásra és szociális juttatásokra összesen. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy csapdába kerültünk: hazánk tartozása immár anélkül nő, hogy újabb adósságokba vernénk magunkat.

Annak ellenére, hogy a meg szorítások hatására idén mérséklődik az államháztartás hiánya, az államadósság és annak kamatterhe idén és jövőre tovább nő. A lapnak nyilatkozó közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy a régebben felvett hiteleket a költségvetési hiány miatt csak újonnan felvett kölcsönökből lehet törleszteni, ám az új hitelek kamatai már magasabbak. A nadrágszíjhúzás áldozatvállalásainak ellenére tehát egyre több pénz távozik külföldre az utóbbi években jelentősen megnövekedett államadósságunk törlesztésére. Az idei kamatteher eléri az 1112 milliárd forintot, azaz - hétmilliárd forint híján - annyit tesz ki, mint a tavaly befizetett személyi jövedelemadó összege. Kamatokra idén több mint kétszer annyit kell fordítani, mint családtámogatásra és szociális juttatásokra összesen.

- Egy állam adósságának felhalmozódása elsősorban a helytelen költségvetési politikának köszönhető - nyilatkozta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője, aki szerint hazánk esetében nem egyszerűen költekező fiskális politikáról van szó, hanem átgondolatlan pénzköltésről. A felvett hiteleket - optimális esetben - az adott ország olyan infrastrukturális
fejlesztésekre is fordíthatná, amelyek később kamatostul megtérülnek, munkahelyeket teremtenek, és összességében a nemzeti össztermék növeléséhez járulnak hozzá. A felelőtlen költségvetési politika jellemzője az, hogy nem megtérülő beruházásokra fordítja az állam a felvett összegeket, így újabb hiteleket kell felvenni az adósságszolgálat teljesítésére. Török szerint az államháztartás növekvő hiánya gyakorlatilag kitermeli az államadósság növekedését, melynek nyomán egyre magasabbak lesznek a törlesztésre fordított összegek, és még nagyobb lesz büdzsé éves hiánya. Az ördögi kör lényege, hogy miközben romlik az ország kockázati besorolása, úgy lesz kedvezőtlenebb a felvehető hitelek kamata, a kialakult negatív spirálból ezért nagyon nehéz kitörni - mutatott rá az elemző.

Csaba László arra hívta fel a figyelmet, hogy hosszadalmas folyamat az államadósság lefaragása, mivel az alacsony kamatok mellett felvett hitelek visszafizetése csak újabb hitelekből lehetséges. Ennek oka, hogy a régóta hiánnyal záró költségvetések mellett a nemzetközi piacon felvehető hitelek kamata megemelkedett, így elkerül hetetlenné vált, hogy még 2008 - 2009-ben a mostaninál is többet költsünk adósságtörlesztésre. A Közép-európai Egyetem professzora szerint az adósságcsapda lényege: már anélkül nő egy ország tartozása, hogy újabb adósságokba verné magát, mivel többlethitelek felvételéből törleszt, és a felvett hiteleket nem megtérülő beruházásokra költi.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég megjelent tanulmánya szerint az adósságcsapdához több út vezet. Közös jellemző a helytelen költségvetési vagy monetáris politika A válságokat kirobbantó okok a következők: a GDP képest magas külső adósságszolgálat, a gazdáság növekedésének lassulása, a folyó fizetési mérleg és az államháztartás magas hiánya, a helyi valuta irreális túlértékeltsége, egy adott ország fő exporttermékének világpiaci árzuhanása, vagy a tőkebeáramlás hirtelen elmaradása.

Újabb figyelmeztetés

Brüsszel hamarosan arra figyelmezteti. a magyar kormányt, hogy folytassa a költségvetési kiadások csökkentését, illetve az egészségügyi, nyugdíj - és oktatási rendszer átalakítását a hiány jövőbeli meglódulásának elkerülése érdekében - jelentette a Napi Gazdaság közlése szerint a Bloomberg. A Bloomberg úgy tudja, Brüsszel szerint a tennivalók többsége még hátra van. A hírügynökség szerint a dokumentum figyelmezteti a magyar kormányt az államháztartási hiány hiteles csökkentése érdekében úgy tegye meg a szükséges intézkedéseket, hogy növekvő mértékben támaszkodjon a kiadási oldal csökkentésére. Brüsszel a büdzsé megcsúszásának elkerülése érdekében több új költségvetési szabály bevezetését javasolja. Magyarországnak emellett javítania kell gazdaság hatékonyságán. A dokumentum aláhúzza: Magyarország a tavaly meghozott intézkedésekkel csak korlátozott előrehaladást ért el a Gyurcsány-csomag teljesítése terén. A szóban forgó jelentést február 27-én vitatják meg az EU pénzügyminiszterei, a kormányfők pedig március 8-9-i brüsszeli ülésükön hagyják jóvá.

Magyar Nemzet

fidesz.hu