fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A katasztrófavédelem felkészült az ár-és belvízre
2007. február 22., 08:49
A tavaszi hóolvadás, illetve esőzések miatt az idén is veszélyeztetheti az ország egyes területeit az ár- és belvíz. A felkészülést még a télen elkezdték - mondta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője az MTI-nek.

Amíg a víz lakott területet nem veszélyeztet és gátak között van, az átemelő szivattyúk működése és a víz irányítása alapvetően a vízügy dolga. Az OKF-nek akkor van szerepe, ha mentésre, kitelepítésre kerül sor - mondta Dobson Tibor.

Az ezredes emlékeztetett arra, hogy a tavalyi rekord áradások során azonos időben közel 100 településen volt rendkívüli árvízvédelmi készültség, több mint 2500 embernek kellett elhagynia otthonát, több falut teljes egészében kitelepítettek, miközben mintegy 400 települést veszélyeztetett az ár.
Múlt év tavaszán közel 23000 vízügyes, katona, tűzoltó, polgári védelmis és önkéntes vett részt a védekezésben, munkájukat 3500 technikai eszköz - helikopter, kétéltű, motorcsónak, traktor, teherautó, szivattyú segítette.

A katasztrófavédelem szóvivője felhívta a figyelmet, hogy az árvíz megelőzésénél a legfontosabb az információáramlás: Magyarország valamennyi szomszédos ország partnerszervezetével megállapodott a kölcsönös tájékoztatásról, de megegyeztek az előjelző rendszerek kiépítésében is. Az OKF központi anyagraktárában - a Ferihegyi úti bázison - elsősorban a műszaki mentéshez szükséges anyagokat készletezik: kétszáz szivattyú, több ezer szerszám, takaró, százezernyi homokzsák van felhalmozva, míg a megyei kirendeltségeken ezer szivattyú áll rendelkezésre.

Az itt tárolt, ideiglenes elhelyezéshez szükséges felszereléssel körülbelül 15 ezer embert tudnának ellátni ággyal, takaróval, párnával, de ha ezekből többre lenne szükség, a gyártók soron kívül szállítanák a szükséges mennyiséget. Kisebb mennyiségben a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok depóiban is felhalmozták a védekezéshez szükséges anyagokat - fáklyákat, lapátokat, gumicsizmákat, esőköpenyeket, homokzsákokat -, elsősorban azokban a megyékben, amelyek kimondottan veszélyeztetettek, így Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyében.

A tűzoltóságokon 9 ezer ember dolgozik, több mint kétharmaduk készenléti tűzoltó, akik bármikor bevethetők. Egy esetleges veszélyhelyzet esetén a szolgálati rend átalakításával a 2200 szolgálatban lévő tűzoltó számát növelni lehet 3100-ra. Jelenleg a polgári védelem állományába 1200-an tartoznak. Az árvízzel leginkább veszélyeztetett megyékben 26, úgynevezett árvízvédelmi csoportot lehet megszervezni a lakosságból, gazdaságból, ez 1300 embert és csoportonként öt technikai eszközt jelent. A 130 erőgép, teherautó, rakodó, pótkocsis traktor árvízmentes időben a gazdaságban dolgozik, de jogszabály alapján lehet őket mozgósítani az árvízi védekezéshez. Munkájukat az állam utólag kifizeti.

A honvédségtől - ahogyan eddig is - ezután is igényelni fogja az OKF a jó terepjáró képességgel bíró gépjárműveket vagy helikoptereket. Dobson Tibor megjegyezte: a sorkatonaság megszűnése az árvízi védekezést nem befolyásolja, munkájukat a lakosság mozgósításával és önkéntesekkel pótolják, országosan 75 ezer embert lehet mozgósítani 48-72 óra alatt, de csak 22-23 ezer ember mozgósításával számolnak.


MTI - fidesz.hu