Indoklásában elmondta: a kifejezés magában foglalja a saját döntést, szabad irányítást, azonban ez manapság nem mondható el, ugyanis pénzügyi zsarolási technikákkal - pl. önkéntes többcélú kistérségi társulások megszervezése - a tönk szélére sodorják a kis településeket. Ha nem lép be az ezerötszáz lélekszám alatti település, akkor csökkentett állami normatív támogatásban részesül - taglalta a polgármester. Ha viszont társul, akkor meg alárendelt szerep jut, hiszen oktatási, szociális téren megszűnik a település önállósága.
Tetétlen idei költségvetése 340 millió forint, amiből 40 millió forráshiány. Bernáth László szerint az önkormányzatokon csapódnak le a Gyurcsány-kormány által előidézett megszorítások. Az állami normatíva mellett szinte semmilyen helyi bevételre nem számíthat a falu. Ami van, az a két nagy mezőgazdasági cég befizetéseiből származó iparűzési adó - teszi hozzá. Önként vállalt feladatairól - az ellehetetlenülés miatt - le kellett mondania az önkormányzatnak. A költségvetési megszorítás - ÖNHIKI-ből való kizárás - további nehézségeket okoz. Szeptembertől elbocsátásra kényszerülnek az önkormányzat intézményeiben, amire 1998 óta nem volt példa. A képviselő testület azonban folyamatosan vizsgálja azokat a lehetőségeket, amelyek létszámleépítés helyett munkahelyteremtést eredményeznek.
Fejlesztésekben nem gondolkodhatnak, bár folyamatosan nyújtanak be pályázatokat, ugyanis rengeteg ötletük van a kis sárréti falu fejlődésére, fejlesztésére.
Bernáth László úgy véli, nem az elbocsátásokkal kellene spórolni, hanem költségtérítés nélkül cselekedni felelősségteljes munkával a közösség érdekében. A polgármester egyébként évek óta társadalmi megbízatásban végzi településvezetői tevékenységét, tiszteletdíját minden hónapban karitatív célokra utalja át.
Nyírő Gizella - fidesz.hu