fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Decemberi haditerv
2003. január 29., 15:05
A kormányfő, a kormánykoalíció nyilvánvalóvá tette, hogy alkotmányos diktatúrát épít. Céljuk minden hatalom megszerzése, központosított, ellenőrizetlen és személyektől függő gyakorlása. Ehhez a néhány százalék parlamenti többséget kíméletlenül felhasználva, a parlamentben és azon kívül működő társadalmi együttműködési rendszereket mellőzve és ellehetetlenítve, a demokratikus politikai intézményeket formálisan kezelve vezet az út.

E fönti bekezdés egy idézet 1998 decemberéből. Két szócskát kell beilleszteni a teljes változathoz: a kormányfő és a kormánykoalíció közé "a Fidesz" is bekerült az eredeti szövegbe, melyet "az Ifjúság, modernizáció munkacsoport megbízásából a Közéletre Nevelésért Alapítvány" készített. Annak idején kisebb skandalumot kavart a bő háromoldalas szöveg, mert benne meglehetősen súlyos vádak illették a polgári kormányt.

A fiókból most előkerült kis paksaméta nyomasztóan időszerűnek sejlik. "Igen nagy a veszélye annak, hogy a társadalom élete minden ízében ismét átpolitizálódik, az állami (kormányzati) hatalom egyre több szférában ismét közvetlen dominanciához jut, a büntetőjog az egzakt biztonság helyett ismét a korlátlan és idényszerű alkalmazhatóság irányába fejlődik, az állampolgári és csoportautonómiák garantálása helyett megint az állami fenyegetettség keltette félelem lesz az uralkodó" - írja a hetedik kerületi Cserhát utca 4. címet megadó agytröszt. Hozzátéve: "egyes személyek kezében túlhatalom összpontosul, a kormányzat szempontjából történő megbízhatóság ismét a legfőbb alkalmassági szempont minden funkcióban, a parlament szerepe nyilvánossági fórumra korlátozódik, az ellenzéknek nincsen érdemi helye és szerepe a döntéshozatalban..."

Hogy a kis tanulmány kiknek a megbízásából készült, kiderül a következő mondatból: "Ebben a helyzetben a Szocialista Pártnak egy stratégiai célja lehet: leváltani, lemondatni, elsöpörtetni a diktatúrát, lerövidíteni az a négy évet, amely minden jel szerint kiteljesítené az alkotmányos diktatúra intézményrendszerét..." A polgári kormány négyévi működését megkurtítani nem sikerült, az alkotmányos diktatúra mégsem épült ki - legalábbis 2002 áprilisáig. Akkor ugyanis "az élelmes második és a szemfüles harmadik" együtt - ámbár vitatott módon, de - megelőzte a polgári választási koalíciót.

Miképp küldhették átmeneti pihenőre a sikeres kormányfőt? Ehhez az itt taglalt kis tanulmány cseles módszereket kínált. "A cél tehát a koalíciós többség megtörése, leválasztása, megosztása a parlamentben" - írták a tippadók. Immár tudhatjuk, hogy a kisgazdaelnököt miért hívták be évekkel később egy féloldalas, MSZP-s, SZDSZ-es vizsgálóbizottság elé, s miért szerepeltették médiasztárként a korábban csak gúnyolt, ám e szerepeltetésekor igen csak felkarolt pártvezetőt... A megosztás sikerült. "A szocialisták politikai munkájának fő irányát abban látom, hogy kialakuljon a kormányról a diktatúraépítés képe, rólunk pedig a céltudatos ellenállás központjának képe" - írta váratlanul egyes szám első személyre váltva az "Alapítvány"...

Majd a Terror Házát előre megidézve kemény hangra vált a tanulmányszerző: "Kíméletlenül és aktívan fel kell használni a Parlamenten belüli eszközöket: ügyrendi, nyilvánossági, tartalmi, pozícionális, obstrukciós stb." A tippadó szerint a parlamenten kívüli "akciókat is erősen ösztönözni kell. Alkotmánybíróság, ombudsman, népszavazás, polgári engedetlenség, sztrájk, demonstráció, petíció, tüntetés, köztársasági elnök (őt akkor Göncz Árpádnak hívták - M. P.), Legfelsőbb Bíróság, Legfőbb Ügyész, nyílt levél, provokatív eljárás-indítások." Volt foganatjuk e szakértői javaslatoknak - pásztázhatunk végig az elmúlt esztendők emlékképein.

S milyen érdekes: a polgári körök toborzása most maró gúnyt váltott ki a két baloldali pártból. Pedig ők négy éve nagy szerepet szántak az "operatív munkacsoportoknak", amelyek "adatokat gyűjtenek, irodalmat, sajtót összegeznek, muníciót szereznek"... "Mindig konkrét mazsolákat, üveggyöngyöket, fontos részleteket kell a sajtóhoz tálalni ahhoz, hogy ez hír legyen" - írta Machiavelli kései tanítványa. Majd folytatta: "Sok arccal kell dolgozni. Nem elég Kovács László megnyugtatóan higgadt személyisége ezekhez a célokhoz." Akkor még szükség volt "A közülünk való új emberek érzetére."

És a tanulmányíró már akkor előrelátta a 2002-es választás hálózati előkészítésének módját. "A Szocialista Párt mindig is a szervezeteiben, a kapcsolódó mozgalmaiban volt erős" - hívta föl a figyelmet. E beágyazottságban kellett "fontos patronok" előkészítésébe fogni. Ilyen volt az "egyházi oktatás finanszírozása" is. Később - mint tudjuk - Horn Gyula e feladatot utóbb a misék lehallgatására modernizálta...

A szocialista tippadó éppen négy éve jelezte: "El kell kezdeni beszélni a Kormány és a kormányfő alkalmatlanságáról." Majd "Alternatívát kell felkínálni a tűrés helyett, az Elég volt!, Állj! Ne tovább! magatartást kell sugallni." Mindez "nagy munka, fontos feladat: meg kell állítani Orbán Viktort!" Nos, az utóbbi lecke aligha változott. Minden bizonnyal most is e "fontos feladaton" ügyködnek a Cserhát utca 4-ben...

Pallán Mór, DunaNovaPress (www.dnp.hu) - fidesz.hu