Az EU-hoz 2004 májusában csatlakozott tíz ország közül eddig egyedül Szlovénia vezethette be az eurót, ez év elejétől. Ciprus már közölte, hogy jövőre át szeretne térni a közös pénzre, kérését néhány hónapon belül megvizsgálja az EU. Málta jelentkezése sem számít meglepetésnek, a kormány már jelezte, hogy tartja magát régebben meghatározott céljához, a 2008-as bevezetéshez. Mindazon EU-tagállamoknak, amelyek még nem tagjai az eurózónának, közelítési stratégiát, úgynevezett konvergenciaprogramot kell készíteniük a felzárkózásról. A miniszterek keddi napirendjén tíz ilyen program véleményezése szerepel, köztük Máltáé, Ciprusé, Lengyelországé, Nagy-Britanniáé, Dániáé, Svédországé és nem utolsó sorban Magyarországé.
Az euróövezethez tartozó országok közül is megvizsgálja a tanács tíz ország - köztük Németország, Franciaország, Olaszország, Szlovénia - gazdasági stratégiai tervét, amelyet az ő esetükben stabilitási programnak neveznek. Lengyelország esetében a miniszterek a túlzott államháztartási deficit miatti eljárást is folytatják, és - a pozitív fejleményeket is méltatva - várhatóan újabb ajánlások megfogalmazásáról döntenek.
A 27 EU-tagország pénzügyminiszterének megbeszélése előtt, hétfőn külön találkoztak az euróövezeti államok miniszterei, és - mint Jean-Claude Juncker üléselnök, luxemburgi kormányfő a sajtót tájékoztatva elmondta - egyebek között a kedvező növekedési lehetőségek nyomán az alkalmazotti szférában remélt bérjavulásokról cseréltek eszmét. Megállapították, hogy az infláció kedvezően alakul, ellenőrzés alatt tartottnak mondható az euróövezetben, ám a bérek alakításánál az emelési lehetőségek mellett a munkahely-teremtési adottságokat is szem előtt kell tartani. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a kedvező fejlemények hasznából a gazdaság minden szereplőjének részesülnie kell. Tavaly jelentősen, az előző évi 1,4 százalékról 2,7 százalékra javult az euróövezet gazdasági növekedése.
MTI - fidesz.hu